| JellyPlays a întrebat:

Salut.(este urgent)

Raspundeti repede, ce credeti despre cucuvea,e adevarat?

E a treia noapte cand canta pe langa mine,si cei drept imi e cam teama si m-am gandit sa adun niste informatii de la voi sa ma linistesc.

Spuneti-mi daca e doar o superstitie sau e adevarat, va rog.

Fara tampenii.

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca e doar o pasare.

| untu a răspuns:

Nu stim daca este adevarat sau nu! Daca se mai intampla astea,sa ai la tine paine cu sare,daca auzi cantand, sa iesi afara si sa arunci spre cucuvea si zii asa:,, N-ati paine cu sare, sa ai de mancare si du-te de unde ai venit!" Si va pleca imediat si apoi sa te rogi la icoana si sa zici,, Tatal nostru" si sa ceri sa mai lase pe cineva drag sa mai traiasca cativa ani buni pe pamant!

| Peridava a răspuns:

Nu e adevarat. A trebuit sa locuiesc un timp cu o ruda a mea. O cucuvea isi facuse cuib in copacul din fata si mi-a cintat vreo jumatate de an. Ma gindeam ca moare ruda mea. Traieste si acum bine mersi.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Dar de spus, se spun multe happy

| Minimalistul a răspuns:

In Ardeal se spune ca prevesteste moartea cuiva din apropiere.

| CR1571XD a răspuns:

Este un sat in Bihor, unde au murit foarte multi oameni dintr-un sat din cauza unei cucuvea.
Iti dau un sfat :
Noaptea, furiseazate in biserica, ia si biblia cu tine, si dormi in picioare chiar in mijlocu biserici cantand "eu vara nu dorm" asa au scapat foarte multi, cine stie poate mai ai si tu o sansa happy bafta

| JellyPlays explică:

Oameni buni, aseara a cantat de 2 ori + celelalte zile.

Ghiciti ce...n-a murit nimeni.

E doar o superstitoe, oricum multumesc pentru informatii.

| Alexaandruu a răspuns:

Sunt doar niste superstitii, depinde de ceea ce iti intiparesti in cap, asa se spune ca prevesteste moartea la cineva apropiat dar nu este intotdeauna adevarat!