| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu și soțul meu am botezat fetița surorii lui și am dori ca ei sa fie nanasii fetitei noastre dar am vorbit cu preotul și a spus ca nu se poate, ca se întoarce păcatul. As dori sa va întreb dacă voi ați botezat copilul nanasilor de botez al copilului vostru?

2 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Ce tragedie, arătai ceva bani preotului și cu siguranță găsește el ceva

| AnjaAHUI a răspuns:

Nu am cunoscut niciun astfel de caz, și din ce știu, nu se poate. Nașii sunt părinții spirituali ai tinerilor căsătoriți și ai copiilor pe care îi botează. Voi sunteți practic răspunzători să o călăuziți pe drumul cel bun pe fetița pe care ați botezat-o. Se consideră că voi sunteți mentorii ei, că aveți mai multă experiență față de părinții ei. Dacă părinții acestei fetițe vor fi nașii voștri, Ceremonia se anulează, se consideră că se „ia Botezul înapoi", deoarece nu se poate ca voi să fiți părinții spirituali pentru copilul lor, și ei pentru al vostru. Între nași și fini există o oarecare relație de subordonare, iar în cazul vostru această relație nu ar mai fi posibilă.