| alex241 a întrebat:

Salutare tuturor!
Știe cineva dacă am voie să merg la un Botez (la biserică), chiar dacă nu am fost invitat? Preotul a anunțat în biserică că urmează ca un copilaș să fie creștinat. Părinții copilului sunt "de-ai parohiei". Se poate participa sau ar fi vreo problemă?
P.S aș vrea să particip deoarece mi-aș dori să văd cum decurge un Botez

Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

În biserică oricine poate merge să asiste la orice slujbă, inclusiv cea de Botez, Cununie, etc.

Fără să vreau, am asistat la zeci, poate chiar sute de botezuri (nu am numărat), pentru că eram în biserică să ajut și eu cu câte ceva ocazional.

Doar nu vă băgați peste ei neinvitat, adică vă puteți pune pe un scaun mai într-o parte, dacă vă cere cineva ajutorul pentru ca să verse apa, sau să încălzească apa pentru botez, puteți să ajutați.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu poti intra in biserica si poti privi, dar nu este normal sa te bagi peste cei care boteaza sau sunt invitatii oficiali.

| halogen001 a răspuns:

Https://nuovaidea.ro/etapele-si-ritualul-botezului/

Botezul e ca o petrecere, deci presupun ca trebuie invitatie sau acordul organizatorilor petrecerii.

| AndrElle a răspuns:

Participa.