| costimovrin a întrebat:

Salut, eu sunt la facultate in Iasi si vin din zona Tecuciului (un oras micut, linistit, nu foarte dezvoltat). Tot moldovean sunt si eu, dar in Iasi, nu vreau sa jignesc pe nimeni, parrca e univers paralel. Oameni de moda veche, multi oameni al dracului. Am colegi efectiv batuti in cap, nu poti sa stai la vorba cu ei. Nu prosti, ci t*mpiti, is buni la ce fac, dar n-ai cu cine sta de vorba. Si profesorii par asa comunisti, nebuni, nu am vazut in viata mea specimene de astea. Si nu zic ca-s eu vreun geniu, is cu indulgenta mediocru, dar calitatea oamenilor din Iasi si mediul social pare complet paralel. Parca e un mediu in care toata lumea stie pe toata lumea, oamenii par stresati, ai dracul*i - se gandesc doar la stomacul lor. Multta lume se imbraca taraneste. Am dat eu peste oameni naspa, sunt eu rau sau chiar este ceva in neregula la mediul din Iasi? Nu cred totusi ca sunt nebun, cand vin acasa sau in Bucuresti, parca sunt lumi paralele. Astia-s moldovenii aia de care se fereste toata lumea?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-ai pus ochelari pe creier și vezi doar aceste aspecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa schimbi orasul, si respectiv sa te muti la alta facultate

| costimovrin explică (pentru anonim_4396):

De ce zici? Poate nu mi se potrivește?

| anonim_4396 a răspuns (pentru costimovrin):

Nu ai inteles ce am vrut sa zic happy
Ma refeream sa nu mai mergi la cea de la Iasi, sa schimbi universitatea... happy

| costimovrin explică (pentru anonim_4396):

De acum am terminat facultatea, sa mă duc la munca in București ar fi o soluție, dar mi-e frica de orașul ăla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costimovrin):

Ai zis ca esti din Tecuci...mergi intr-un oras din judetul tau la lucru...se poate si asa

| costimovrin explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt firme ok pe domeniul meu decat in orasele mari, in Galati sunt firme naspa. Bucurestiul ar fi cel mai apropiat ca mediu cultural, am foarte multe rude acolo. Si tata a lucrat un an in Bucuresti, stiu cum merge treaba.

| Maeve a răspuns (pentru costimovrin):

Acum cu Coronavirus e jale este tot.

| Maeve a răspuns:

Sfatul meu este sa te muti. Nici eu nu m-am putut adapta in Iasi. Este un oras conservator din f multe puncte de vedere

| costimovrin explică (pentru Maeve):

La ce te referi prin conservator? Ce elemente te-au impedicat sa te adaptezi? Eu mai am o problema in Iași, la extrem de multi nu le place de fata mea. Efectiv când fac contact vizual și deschid gura, mi-e frica sa nu îmi iau una in gura. Nu am mai avut problema asta în viața mea

| Maeve a răspuns (pentru costimovrin):

Pai e conservator. Daca ai iubit, nu te lasa sa ai viata sociala. Daca deschizi subiecte tabu, esti vazuta ca panarama. Si mai este multa coruptie. E inca sub patronaj PSD