| Stefan_Stefan_2002_hEqU a întrebat:

Salut,fac sală de 3 zile, mâine va fi a 4 a,sunt începător, de la primul antrenament mă dor bicepșii și când vreau sa îndrept mâna mă doare,eu cred că e febră musculară și că ar trece în câteva zile. As vrea un sfat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Ștefan, e febră musculară, stai liniștit, e normal să te doară mușchii, încearcă să nu mai lucrezi grupa respectiva de mușchi până îți trece sau până când mai ai o ușoară reținere, nu e nimic grav, vei vedea in timp că febra și durerea va tine mai puțin deoarece mușchii se vor obișnui cu efortul.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru RobertMoon):

Bine, mulțumesc pentru sfat.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru RobertMoon):

Mulțumesc iLuis, e așa cum ai zis tu, sunt in ziua a 6 a, acum am făcut pauza (5 zile antrenament, 2 zile pauza), mă mai doare puțin dar pot sa îndrept brațele, sa le mișc, mai pocnesc câteodată, vineri am fost la sală am lucrat doar umeri, picioare, triceps și puțin biceps nu l-am solicitat, am putut face ce nu am putut in prima zi, am făcut flexuri cu bara z cu greutăți de 2.5 kg, în orice caz, e un bun sfat pentru cei care vor trece prin ce am trecut eu și alții.

12 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Faci sala de 3 zile, adica zilnic?
Pentru inceput ti-as recomanda de 2, 3 ori pe saptamana, ca sa eviti intinderi pana iti intri in forma.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru zăGhost):

Pai fac de luni până vineri, lucrez câte ori grupa de mușchi in fiecare zi și niște exerciții, puține, pentru toate grupele într-o zi.

| zăGhost a răspuns (pentru Stefan_Stefan_2002_hEqU):

Mi se pare cam hardcore daca nu ai mai facut sala inainte. Dar na, fiecare cat simte ca poate solicita muschii.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru zăGhost):

Poți să fii începător și să faci 5 zile pe săptămână, mă uit foarte mult la Angel Fitness pe YouTube, are program cu exerciții pentru începători pentru 5 zile,eu inițial înainte să merg la sală aveam un plan în minte, dar cand am ajuns nu era antrenorul, nu am făcut nici încălzirea adecvată, și am făcut ridicari cu ganterele poziție culcată, chiar daca erau de 5 kg,am simțit putina durere,a venit antrenorul,și m-a pus pe aparate sa fac,sa ridic bara z, nu am putut, și când am ajuns acasă am și simțit febra, după câteva zile am reușit să-mi revin, nu complet, mă mai doare puțin, vineri am făcut flexuri cu bara z cu greutăți de 2.5 kg, și a decurs destul de bine, de acum înainte o sa am un program, atunci m-am și speriat, că erau niște exerciții in program pe care nu le puteam executa (extensii cu bara z culcat).

| zăGhost a răspuns (pentru Stefan_Stefan_2002_hEqU):

Inteleg. Spor la treaba!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este febra musculara! Dar iese tot cu exercitii fizice!

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru Violleta2022):

Asta-i! Mi-a trecut cu exerciții fizice, dar in prima zi nu m-am încălzit și am tras tare la aparate. În orice caz, am un program de exerciții acum care o să îl folosesc pentru 2 luni.

| FlorinPopescu1995 a răspuns:

E si normal sa doara... daca o sa faci mai intensiv ajungi si la doua saptamani de durere, dar depinde de persoana... no pain, no gainwinking

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru FlorinPopescu1995):

Acum am incercat să lucrez doar picioarele, tricepsul și umerii, dar tot mă dor bicepșii, ce ar trebui sa fac? Eu m-am gândit că e doar o febră musculară, e ceva mai grav?

| Stefan_Stefan_2002_hEqU explică (pentru FlorinPopescu1995):

Sunt in ziua a 6 a,e prima zi de pauza, mai e mâine (Duminica) și mă reîntorc de luni la sală pana vineri câte o ora,mă mai doare puțin, dar pot să-mi îndrept brațele, sa le mișc, pot sa le ridic, dar mai pocnesc câteodată, în orice caz nu au fost ca in prima zi.A fost doar p febră musculară.