| Sergiu0015 a întrebat:

Salut grup! Am și eu o întrebare prostească aș putea zice... credeți că produsele comandate de pe anumite aplicatii(gen Aliexpress, Wish, Joom) evident produse din China, ar putea fi purtătoare de noul virus, Coronavirus? Sau alte virusuri? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mai sunt 50 de intrebari ca asta, coronavirusul nu e antrax, nu se trimite in plic. Se transmite similar cu gripa, si nu o sa stranute nici un chinez pe tine printr-un plic.

| Andrei200202 a răspuns:

Slabe șanse

| Sergiu0015 explică (pentru Andrei200202):

De ce zici? Eu chiar m-am gândit serios la treaba asta... poate am eu ceva sau nu stiu, dar dacă un comerciant care împachetează comenzile este contaminat și nu știe sau si daca stie, tuseste, pune mâna pe obiecte, oare virisul rămâne? Sau nu rezistă călătoriei de mii de km și condițiilor climatice?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Sergiu0015):

Nu sunt eu in stare sa iti dau răspunsul ăsta, mai intai trebuie sa vezi cum se ia virusul. Oricum cei care sunt infectatati sunt imediat depistați din ce am văzut si puși in carantină.
Nu știu dacă virusul se răspândește chiar așa de ușor, nici cat de rezistent ar fi la o anumita distanță și condiții climatice.
Eu nu m as îngrijora pentru asta sincer, o vad ca pe o prostie

| Andrei200202 a răspuns (pentru Andrei200202):

Ma refer ca e o prostie sa crezi ca poti lua virusul daca comanzi de pe site uri chinezesti

Răspuns utilizator avertizat
| Sahara1900 a răspuns:

Virusul nu se ia pe lucruri ci doar prin contact direct, adica daca vrei sa fi in siguranta dupa ce deschizi pachetul si le dezinfectezi, spala te pe maine.