| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema si nu stiu ea are o problema sau eu.
Voi ce spuneti : iaurtul de cumparat (zuzu, zuzu max, activia, etc) este sau nu acru? Eu lucrul acesta in 20 ani nu am auzit niciodata ca cineva sa spuna ca iaurtul este acru. De expirat nu e expirat. Cred ca o sa-i iau iaurt cu fructe sa vad atunci ce a zice.

Multumesc si o zi buna sa aveti!

Răspuns Apreciat de Editori
| darrio2007 a răspuns:

Un iaurt adevarat, facut in casa, este acrisor. Dar nu in sensul de lamaie. Cele din comert contin foarte multe chimicale. De-asta si rezista mult in frigider.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" iaurtul " din comert contine zahar si nu e deloc natural. Cel " de fructe " e la fel plin de chimicale. Voi astia tineri nici nu stiti gustul iaurtului adevarat care se face natural si dupa reteta originala numai din apte. Ia lapte de la o sursa sigura si fa singur daca vrei ceva bun.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pai nu e acru ca si lamaile de exemplu, dar poate ea se refera ca nu e dulce ca laptele.
Iaurtul se face prin adaosul de bacterii in laptele dulce. Bacteriile consumă astfel zahărul din lapte şi elimină acid lactic care dă caracterul acru al laptelui.
Este oricum mai sanatos decat laptele dulce sau iaurturi pline de zahar.