| costimovrin a întrebat:

Salut, mi-e putin rusine sa scriu urmatorul post, dar am sa o fac. Am 24 de ani si recent am primit o oferta de programator java (am master si facultate in domeniu) de 2000 de euro in Bucuresti. Vin dintr-o familie si mediu in general cu posibilitati mai reduse (clasa medie sa zicem, nu bani gata). Vreau sa zic ca de cand m-am angajat de prima data la 22 de ani pe 1000 euro am simtit cum majoritatea oamenilor din ecosistemul din care provin (fosti colegi de liceu, prieteni mai vechi si chiar si familia) parca au ciuda pe mine. Stiu ca suna ciudat si probabil e mai posibil sa fi facut eu paranoia sau ceva. As vrea sa va cer si voua parerea. Chiar am vb odata cu un coleg de liceu si cand i-am zis cat castig, mi-a spus: "Cum dracu iei tu atat?! Mama, daca luam si eu atat in Romania (el fiind la munca in Anglia)". Si vad in general ca se uita lumea la mine de parca vor sa ma arda. Nu stiu ce sa mai cred. Am innebunit eu de paranoia?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Din cate stiu, salariul nu se zice.
E una din regulile de aur.
De ce? Vei fi barfit si urat. Oricum unii te vor barfi, dar macar sa nu stie cateva din lucrurile importante despre tine sau pe care le faci(castigi)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te spargi in figuri cu salariu e normal sa ai reacții din astea. Si aici parca ai pus intrebarea doar sa te dai mare.

| costimovrin explică (pentru suntserios):

Nu, nu am vrut sa ma dau mare

| costimovrin explică (pentru suntserios):

Chestiile astea le-am zis numai in familie si cativa colegi de liceu, dar aia de liceu erau guri sparte. Si m-am alarmat odata i-am zis lui finu meu si zici ca mai avea oleaca si imi dadea cu levier in cap, si ma stie de cand exist sa zic asa. Si la munca am probleme cu colegii, in programare is mai multe grade, eu am sarit uun grad. M-am dus direct pe grad 2 (mid level) si acum sunt undeva un fel de senior 1. Asa, intr-o perioada venea un tip la mine si ma strangea de gat cand vedea ca fac probeleme de care face si el. Si in general majoritatea colegilor imi cauta nod in papura.

Unii colegi ma evita pe strada. Am foost prost atunci prima data si am dat din plisc, trebuia sa zic doar la familie, si probabil ca nici lor ca si tata se uita cu dusmanie la mine, zici ca e un cosmar.

| suntserios a răspuns (pentru costimovrin):

Salariu se zice parintilor si sotiei sotului. Atat. Lucrez in domeniu asta de mult mult timp și răspunsul la ce salariu ai e mereu "nu ma plang, mergr bine". Dar in continuare dai impresia ca tu vrei sa epatezi.

| Celcestietot a răspuns:

Nu-i anormal să reacționeze așa, tot ce este posibil, să nu uităm de lumea în care trăim.

| SilentRain a răspuns:

Da și mie un milion blushing