| alexxxxxxxxxx a întrebat:

Salut! Nu știu cum să mă fac înțeles, dar o sa incerc. Poate vor fi persoane care mă vor înțelege.Am întâlnit acum un an și ceva o persoana pe internet.Am jucat un joc online din când în când pentru o perioadă.Nu eram foarte apropiați, deși eu îmi doream asta.Mai mereu îmi dădea seen la mesaje și când ceva nu mergea bine la joc, ieșea fara să zică nimic.Au fost perioade când nu am mai jucat deloc.S-a lăsat de joc și a revenit de câteva ori.Prin septembrie anul trecut am găsit fără sa caut pe TikTok un video "cum sa îl faci să se întoarcă înapoi".Nu sunt eu genul sa cred prea mult în chestiile astea, dar am incercat. Cred că am crezut mi-a mult în puterea gandului. Dupa puțin timp, poate o lună, s-a întors înapoi.Si am devenit tot mai apropiați.Adica îmi spunea ca ii pare rău pentru ce a făcut, că e norocos că m-a întâlnit.Am inceput sa vorbim tot mai mult și prietenia noastră creștea de la zi la zi.A fost ceva ce nici nu visam că poate să se întâmple.Ce-i drept ne mai certam din lucruri prostești, dar nu era nimic grav. Vorbeam și dimineața și seara și era așa bine.De vreo 2 luni nu mai vorbește deloc cu mine.Nu mai răspunde la mesaje și nici la apeluri.I-am dat foarte multe mesaje in care îmi ceream iertare.Toate astea din cauza jocului.Ca ne mai ofticam și ne certam, dar consider că nu am greșit chiar atât de grav încât să nu merit un mesaj de adio.Eu i-am iertat lucruri mult mai grave doar pentru că am vrut sa îl am langa mine orice ar fi.Nu știu cât de mult a apreciat el, dar l-am ajutat de cate ori am putut.I-am băgat și niște bani pe contul de joc, i-am dat o lună contul de Netflix că doar o lună îl mai aveam, l-am ajutat și cu niște teme.Nu îmi pare rău.Eu de fel sunt mai egoist, dar aș fi vrut să vadă cu cât drag îl ajut.Nu știu cum să ajung la el.Nu vrea deloc sa vorbească cu mine.Nu i-am mai dat mesaje de mult.Doar acum o săptămână și l-am întrebat dacă încă mai e supărat pe mine și nu a răspuns.M-am tot gândit dacă treburile astea cu manifestarea cuiva sunt reale și daca există și riscuri.Pentru că acum e alt om. Dintr-o prietenie așa frumoasă acum nu mai este nimic.Am postat niste tiktokuri cu faze din joc și în primele zile de când a plecat, nu a dat like.El îmi aprecia mereu orice postam. Dupa un timp a început să dea like la orice.Intr-o zi am pus un story in care un băiat zicea că oamenii erau speciali doar in ochii tai, tu ii făceai sa para speciali.Ei erau chiar mediocri.Si l-am văzut.Nu știu ce să fac și ce sa cred.I-am dat un mesaj foarte lung in primele zile de când a plecat.Și ii ziceam că dacă am însemnat ceva pentru el sa vina sa vorbim câteva minute.Chiar dacă nu vrea sa mai din prieteni.Dar să lămurim ce rămâne între noi.Si nu a răspuns.Totusi,încă mă urmărește pe toate rețelele și nu mi-a blocat numărul.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei să înțelegem?

| alexxxxxxxxxx explică (pentru sadrian46):

Daca ai chef să faci mișto de mine, îți pierzi timpul

| sadrian46 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Chiar nu vreau, sunt aici să ajut oamenii, pe bune. Am fost votat userul anului de cei pe care i-am ajutat. Nu ai întrebat nimic. Ne-ai lăsat să ghicim noi, ce e în capul tău, ce problemă ai.

| alexxxxxxxxxx explică (pentru sadrian46):

Pai nu știu ce să întreb și cum.Am vrut să aflu ce credeți despre ce am scris.Cum e posibil sa pleci de langa o persoana cu care ai vorbit atâtea luni și pe care o consideri un prieten foarte bun, daca nu cel mai bun?

| sadrian46 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxx):

Deci ai dori să înțelegi psihologia acelei persoane. Ce informații ai, pe ce te bazezi? Un comportament în mediul virtual, care este perturbat de natura rece, cool a mediului. Ce faci d-ta în acest caz? Compensezi cu citirea gândurilor partenerului și cu imaginația. Adaugi dela tine așteptări și interpretări cauzale acolo unde ele nu există. Astfel scrii așa. Cum e posibil să pleci de lângă o persoană, etc... Dar acea persoană era lângă tine, sau asta era doar fantasma ta despre relația voastră? Astfel eu îți recomand să meditezi la niște principii, persupoziții NPL. Harta nu este teritoriu. Oamenii nu sunt una cu copportamentul lor. Semnificația comunicării este dată de răspunsul primit. Întreruperea dialogului de către ea, este în sine un răspuns. Reacția d-tale la decizia ei neașteptată de a renunța spune mai mult despre tine, nu despre ea. Nu cunoști motivele ei reale, circumstanțele ei reale, care sunt ele, acolo, concrete. Ai aflat totuși ceva, că este posibil. Ai resurse să depășești situația?

| alexxxxxxxxxx explică (pentru sadrian46):

Am vorbit foarte mult timp in ultimele luni.El mă suna de foarte multe ori și după modul cum vorbea chiar mi-a dat de înțeles că suntem prieteni. până când a plecat.De asta zic că nu înțeleg comportamentul lui.Nu știu ce să fac, cum sa trec peste.Nu vreau să mai trag de prietenia asta, m-am umilit prea mult.Dar nici nu vreau sa am regretul că nu am incercat.Nici nu știu ce să fac și cum sa recationez dacă ar veni înapoi peste ceva timp.

| SilentRain a răspuns:

Ce Dumnezeu ai scris atât?
Să mă anunțe și pe mine ăla care a citi toată treaba asta până la capata laughing
Din cate am citit eu reiese că nu ești trat ok, in cazul asta e timpul sa te maturizezi și să îți alegi oamenii din jurul tau cu grija
Daca cineva nu da nici muci pe tine, nu te mai deranjea sa ii mai scrii vreo data, pentru că o să pari un fraier disperat...și nu vrei asta, cred laughing

| VoidEternal a răspuns:

E un pic "prea prietenos" comportamentul tau. Si pare ca treaba asta te afecteaza mai mult decat te-ar afecta pierderea unui prieten. Intelegi ce vreau sa zic?

Poate a simtit si el asta si s-a speriat.
Nu zic neaparat ca asa e. Dar pe mine cu vibe-ul asta m-a lasat postarea ta.

| alexxxxxxxxxx explică (pentru VoidEternal):

Niciodată n-am avut cine știe ce intenții și mereu am fost sincer cu el.Chiar el a avut niște glume cam deplasate și daca le-ar fi făcut altcineva încheiam de mult orice discuție.

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Uzulme. tu ai fost mai mult decât un simplu prieten pentru el cu adevărată el este un nesimțit mai mult nu vreau să-ți spun ce este el cu adevărat tu ești un băiat de nota 10++++++ la câte ai făcut pentru prietena vostră sa fie bine și el ta trata că un nimic stai departe de el oamenii ca el te vor calcă in picioare de fiecare dată și nu le va pasă niciodată de nimic oamenii ca el se gândesc numai la ei numai la fericirea lor niciodată nu o sale pese la cei din jurul lui sau dacă cineva are nevoie de ajutor uite ce suflet și inima bună ai ai înghiți toate rahaturile lui toate nesimțirea lui și cum te trata el ca un câine când tu trăgeai cu adevărat sa fiți prieteni și sa fie bine totul un prieteni și un băiat cu o inima ca ata pe pământul asta este rar sa ști foarte rar și mereu oamenii ca tine vor suferi mult pentru ca dacă faci bine și taci din gura și faci ca totul sa fie bine pentru toți oamenii vor crede ca ești un prost și fraier un om slab niciodată nu-și vor da seama ca tu chiar ești așa cu adevărat vor crede-mă multe despre tine nu mai pune la inima ce-ți face alți de acum in colo și niciodată sa nu mai fi bun și sincer cu adevărat cu oricine lumea în care e aflam inima ta curată și bunătatea sinceritate ta nu-și are loc pe pământul ăsta vei suferi mult rău de tot dacă o să-ți deschizi inima oricui și dai totul din tine pentru oricine știu ca nu poți controla asta și faci ce faci totul din inima ta cu adevărat curată pentru că așa ești cu adevărat nu poți schimba niciodată asta dar măcar deschide ochi puțin si ai sa vezi cine îți vrea binele cu adevărat și tine îți vrea rău cu adevărat ai grija de tine ma bucur cu adevărat ca mai există cu adevărat oamenii ca tine : ) de oamenii falși sa stai departe tine te vor vinde oricând oriunde și pentru orice nu-ți mai deschide niciodată inima la oricine cu adevărat o sa suferi enorm de mult ești prea bun pentru o lume ca asta și nu meriți sa suferi iar ăla nu este un prieteni adevărat stai departe de oamenii falși.