| dani132 a întrebat:

Salut, numele meu e Dani si am 18 ani si am si eu o problema, intr-o seara am iesit cu niste fete si cu niste baieti, in parc si discutam despre ceva si eu in loc sa zic bine am zis bini si toti au inceptut sa rada de mine si din acea seara nu stiu ce mi s-a intamplat de nu mai pot sa vorbesc bine. Nu mai pronunt bine, nu ma mai exprimi si sunt si putin rarait, cand vorbeste cineva cu mine nu stiu ce sa-i raspund, am ràmas fara prieteni, nici inainte nu ma exprimam foarte bine dar acum sunt praf, toti ma iau la mistou pana si familia crede ca sunt prost si sunt si putin in depresie, ma gandesc la viitorul meu. 4 luni de zile am de cand, sunt in starea asta, am caut pe net si am gasit o boala numita afazie si cred ca am aceasta boala, ce pot sa fac? Ca nu mai rezist in situatia asta

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Gandeste-te ca in lumea asta mare, ce ti s-a intamplat tie se intampla oricui. Deci este ok. Nu trebuie sa iti pese asa mult de ce s-a intamplat, adevarul este ca nu prea intereseaza pe nimeni.
De ce sa iti faci griji pentru acele persoane? Da-i incolo.
Cum nu ai prieteni? Sunt eu prietenul tau de cand te stii big grin numai ca nu am vorbit niciodata. La fel este si cu alte persoane. Prietenii sunt acolo mereu, nu trebuie sa ii cauti.

Nu crede nimeni ca esti prost, astea sunt doar conceptii ale acelor persoane. Sa iti zic un secret, esti ceea ce vrei tu sa fii. Daca tu nu vrei sa fii asa, nu esti. Parerea celorlalti nu poti sa o opresti.
Cand cineva te intreaba ceva, nu sta sa analizezi, sa ai grija ce zici si lucruri de genul. Pur si simplu fii constient pe respiratie, cel mai important. Odata fiind constient de asta, trage aer de cateva ori puternic in piept si raspunde in mod normal.
Totul o sa fie bine daca tu vrei sa fie bine. Daca te lasi descurajat, nu ajungi nicaieri.

Mult succes!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"in loc sa zic bine am zis bini si toti au inceptut sa rada de mine" -

spune-le că ai rădăcini adânci in Moldova!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai crezi ce scrie pe net.

| Celcestietot a răspuns:

Să îți corectezi limbajul, asta este de făcut.