| morfeo a întrebat:

Recent am descoperit ca am niste cojoite pe partea de sus a scalpului si as vrea sa scap de ele. Eu ma gandeam sa ma rad in cap la 0, credeti ca ajuta? Oricum saptamana asta care vine trec si pe la dermatolog sa vad ce zice, dar vreau sa aflu si parerea voastra

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Pai din moment ce iti dai parul jos e normal sa cada si cojile alea, ai scalpul curat practic, respira si scalpul cum trebuie, mai ales daca ai parul des si mare sau mediu am observat ca sunt problemele astea mai des intalnite, cred ca e vorba ca nu se oxigeneaza cum trebuie scalpul si se formeaza mai usor prostiile alea de coji, incercam si eu samponuri multe, niciunul nu dadea vreun efect, am luat masina si mi-am dat dat tot parul jos, o perioada a fost perfect ca nu mai aveam nimic, dar cum imi crestea parul iar incepea nebunia, la mine 100% era pe baza psihica, de la stres faceam alea, cum nu eram stresat nu aveam absolut nimic, am ceva timp de cand nu mi-au aparut alea pe cap si am avut parul netuns cateva luni. Cojile alea reprezinta matreata, ori o fi de la un sampon nepotrivit, ori nu te limpezesti bine si se formeaza alea, ori pui prea mult sampon, ori scalpul tau e de asa natura incat sa faci coji indiferent de ce ii faci tu, sunt N motive, cel mai bine e sa consulti un dermatolog care sa-ti dea un sampon potrivit pentru tipul tau de scalp. Chelia te ajuta doar o perioada, dupa ce creste vei face coji iar, sau depinde cum ti-e norocul.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să mergi la dermatolog pentru atât, și nici să te razi în cap. După ce e speli, aplică un pic de cremă de corp și trece.

| Drimmero a răspuns:

Cred ca e vorba de dermatita, mai am si eu d-astea in unele momentele ale anului (in sezonul rece cel mai mult), dar depinde de starea de spirit atunci cand le fac, daca sunt stresat am observat in combinatie cu sezonul rece imi apar. M-a ajutat temporar tunsul la 0 in ideea ca o perioada au disparut de tot, ai cumva si niste bube mici care te mananca? Du-te la dermatolog cel mai bine ca nu scapi nici cu tunsul la 0, o sa-ti dea un sampon special pentru scalpul tau cel mai probabil si ceva pastile cica s-ar mai da din cate m-am interesat.

Mare atentie, nu-ti atinge fata dupa ce te scarpini in cazul in care te mananca, sau nu atinge fata dupa ce atingi scalpul sau parul, vei face si pe fata scuame d-alea, te iriti si scapi doar cu creme hidratante de aspectul ala, mi-a luat ceva pana sa-mi dau seama de la ce faceam pe fata mizeriile astea, aveam prostul obicei sa ma scarpin pe cap si apoi sa-mi ating fata in mod inconstient, e neplacut.

| morfeo explică (pentru Drimmero):

Nu am mancarimi si nici bube sau chestii de genul, doar ca se simt acolo cand bag mana in par si nu le suport. Am vazut un videoclip cu unu care s-a ras in cap cu aparatu de ras mai intai si era plin de coji efectiv. S-a spalat omu in cap si dupa a dat si cu bicu. Dupa ce s-a clatit avea capul exact ca Vin Diesel de neted, scapase de toate cojile

| Drimmero a răspuns (pentru morfeo):

Pai din moment ce iti dai parul jos e normal sa cada si cojile alea, ai scalpul curat practic, respira si scalpul cum trebuie, mai ales daca ai parul des si mare sau mediu am observat ca sunt problemele astea mai des intalnite, cred ca e vorba ca nu se oxigeneaza cum trebuie scalpul si se formeaza mai usor prostiile alea de coji, incercam si eu samponuri multe, niciunul nu dadea vreun efect, am luat masina si mi-am dat dat tot parul jos, o perioada a fost perfect ca nu mai aveam nimic, dar cum imi crestea parul iar incepea nebunia, la mine 100% era pe baza psihica, de la stres faceam alea, cum nu eram stresat nu aveam absolut nimic, am ceva timp de cand nu mi-au aparut alea pe cap si am avut parul netuns cateva luni. Cojile alea reprezinta matreata, ori o fi de la un sampon nepotrivit, ori nu te limpezesti bine si se formeaza alea, ori pui prea mult sampon, ori scalpul tau e de asa natura incat sa faci coji indiferent de ce ii faci tu, sunt N motive, cel mai bine e sa consulti un dermatolog care sa-ti dea un sampon potrivit pentru tipul tau de scalp. Chelia te ajuta doar o perioada, dupa ce creste vei face coji iar, sau depinde cum ti-e norocul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu cred ca o sa te ajute asta. Incearca za folosesti samponul Vichy Dercos, special pentru tipul tau de par (il gasesti la farmacie).

| FlorentinaM20 a răspuns:

Nu cred ca te va ajuta dacă te tunzi, personal cred ca va putea fi și mai rău deoarece ești mai expus la praf și altele.Dar in orice caz aceea vizita la dermatolog va fi geniala.