| Bvth a întrebat:

Sper ca nu sunt pe site-ul gresit si totodata sper sa nu fie off-topic, am ajuns aici căutând cuvântul cheie "hack" pe google.
Am sa incep cu inceputul. Prin luna mai anul acesta a "început" totul (sper ca atunci si nu mai devreme). vorbeam cu o prietena pe Facebook si incercam sa ii trimit o poza, dar telefonul meu s-a blocat dintr-o data, ecranul s-a făcut negru si a aparut dintr-o data ca eu as fi trimis un videoclip pe care nu puteam sa il vad in acel moment. Bineinteles ca primul gând a fost ca am tinut mai mult apăsat si am trimis un videoclip, nu altceva. După câteva minute mi-a încărcat si mie videoclipul si atunci a fost șocul. Era un chinez/asian/coreean care s-a filmat singur din greseala, cand si-a dat seama ca se filmează s-a tras rapid in spate (https://imgur. com/a/FFafu). Nu am putut posta filmarea, dar am facut un screenshot. După faza asta mi-am resetat telefonul din fabrica (desi acum ca ma gandesc nu prea are sens pentru ca el era pe Facebook ul meu) si mi-am schimbat parola, crezând că are doar Facebook ul meu. Toate astea s-au întâmplat în mai, dar aseara observ din greseala ca am SUTE mail-uri din mai pana in prezent de genul: https://imgur. com/a/U14L5.
Sunt mereu ip-uri diferite, majoritatea din China, Au fost si din Brazilia, Taiwan si inclusiv de la mine din oraș. Pana acum am schimbat parola de la mail.
Dacă aveți si cea mai mică idee sa imi spuneti ce e de facut m-ar ajuta! Nu pot intelege cum s-a ajuns la asta, singurii viruși pe care ii presupun ca i-am luat sunt doar de pe site-uri de filme si seriale, nu sunt femeie de afaceri, nu am nuduri in telefon, pe scurt nu am nimic de care sa se foloseasca la mine in telefon. Am uitat sa precizez, am un Samsung galaxy s6 edge plus.

5 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Nu mai folosi yahoo
hard reset la telefon (sa-ti faci backup la ce iti trebuie)
nu mai folosi yahoo
foloseste gmail
stai departe de yahoo

| Bvth explică (pentru syd):

Crezi ca asta e singura problema? Yahoo-ul?

| syd a răspuns (pentru Bvth):

E foarte slaba securitatea lor. m-am mutat complet acum 3-4 ani de la ei. poate si site-urile de seriale/filme de care zici, dar nu stiu sa-ti zic sigur pentru ca eu nu intru pe asa ceva.

| Bvth explică (pentru syd):

Mersi fain!

| syd a răspuns (pentru Bvth):

N-am vazut ca ai scris ca ai dat reset. daca ti-ai schimbat parola de Facebook, trece-ti si pe alt mail contul. si incearca sa folosesti parole care sa aiba si cifre, majuscule, eventual si semne daca esti super paranoica.