| djsjs a întrebat:

Salut. Sunt curios de ceva. Daca dupa ce termin liceul si o facultate buna sau macar cat de cat ok din Romania si dupa as vrea sa ma mut in alta tara cum ar fi Danemarca sau in orice caz, o tara dezvoltata si civilizata, credeti ca as putea?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia-le pe rând: intră tu la liceu și mai vezi apoi!

| djsjs explică (pentru sierra1):

Pai da, dar sa stiu la ce sa ma astept

| sierra1 a răspuns (pentru djsjs):

Cum spuneam : concentrează-te pe pasul 1 că poate de ceilalți, nu mai de nevoie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea dacă știi engleză bine, sau limba țării in care vrei să te muți. Dacă nu, nu ai nevoie de facultate, la cules de căpșuni cum se zice, în Spania, sau la abator în Germania, sau la un depozit sau la o uzină de prelucrat pește în Norvegia, vei găsi de lucru și fără facultate.

| djsjs explică (pentru sadrian46):

Eu nu ma refer sa ma mut doar pentru bani, ci si pentru tara in sine, si multe alte lucruri. De exemplu un job "normal" nu as putea avea doar daca urmez o facultate in tara respectiva?

| djsjs explică (pentru sadrian46):

De exemplu daca eu o sa fac facultatea matematica-informatica in Romani, in alta tara nu o sa pot lucra tot in acelasi domeniu?

| sadrian46 a răspuns (pentru djsjs):

Poți foarte bine, dacă te angajează cineva. Nu ai auzit că la Microsoft în California se vorbește românește, atăta de mulți sunt pe acolo? Dar știi cât de cruntă e selecția? Unul dintr-o mie. Și câți rezistă și rămân după angajare? Unul din 100. Demonstrează că ești bun, că știi să faci ceva și este nevoie de tine undeva în lumea asta.