| Justme79 a întrebat:

Salut, sunt de putin timp pe aici si am observat un lucru gen de ce multi dintre voi au tendita de a critica anumite persoane care sunt pe aceasta platforma? De ce jigniti un om daca nu il cunoasteti? Eu zic asa; inainte sa judecati ascultati, inainte sa jigniti puneti-va in locul acelei persoane o secunda si ganditi-va ca nu are nevoie de asa ceva si ca poate isi doreste doar un mic sprijin fie el si virtual din partea voastra. Eu chiar nu vad ce ar avea unii dintre voi de castigat din asta sau cu ce va alegeti daca sunteti rautaciosi fata de o persoana pe care nu o cunosteti sau habar nu aveti macar cum arata la culoare. Fiti mai intelegatori ca poate o sa va vina si voua randul sa aveti vreo situatie aiurea happy

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ai pus si tu o intrebare intrebatoare, de nenorociti ce sunt, caracter prost, rai, ai dracu, nesimtiti. Nu poti zice unui nenorocit sa fie intelegator, ca altfel era el singur de mult, stie si el teoretic ca asa ar fi trebui sa fie, dar simte sa fie rau.

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Plus ca mai e ceva, multi o fac si din frustrare, de fapt ce critica la altii, multi nu suporta la ei de fapt, dar nu toti sunt asa. Dar ca sa se minta ca ei sunt okey, sa se minta la nivel inconstient zic, proiecteaza problema lor la altii, si de fapt ei sunt convinsi la nivel constient ca ala e de criticat, ca daca s-ar vedea pe el, n-ar suporta psihic treaba.

Altii o fac aiurea fara sens, si nici nu stiu despre ce e vorba de fapt. Daca esti gras ca aaa grasu, daca esti slab aa prajina, asa din prostie si din rautate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, ai observat treburi. Si zici ca bla bla. Dar UNDE E INTREBAREA? Ma pun in locul acelor persoane. Daca as pune intrebari in halul celor puse de unii, as prefera sa mor mai degraba.

| Justme79 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu ai înțeles ce rost mai are să îți explic laughing)!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Justme79):

Uite, fix de aia unii si-o iau peste bot. Asta nu e site de sfaturi, e de intrebari, iar tu ai batut cimpii fara sa pui absolut nici o intrebare.

| Justme79 explică (pentru GabiDumitrescu):

Înțelegi ce vrei și cu asta am încheiat nu stau acum să îți dau ție explicați am incercat sa scot în evidență că zi de zi văd numai răutăți, jigniri înjuri și câte altele și nimic mai mult numai încerca să faci din țânțar armăsar că nu ai de ce... daca te deranjează întrebarea mea treci peste și gata nu fi exact ca și ceilalți că nu ți am zis absolut nimic frate unde sunteți trăiți...

| troleibuz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"nu e site de sfaturi, e de intrebari"
Intrebarile nu sunt puse ca sa ceara sfaturi si sa se creeze discutii? Ciudat ca unii nu functionati pana nu vedeti un semn al intrebării in capat.

| Celcestietot a răspuns:

Salutare! Ai dreptate, dar din pacate toate necuvantatoarele au acces la internet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că mulți dintre ei se simt superiori celor care pun întrebări mai ieșite din comun, să zic asa. Ei cred că lor nu li s-ar întâmpla niciodată așa ceva. Eu blochez astfel de persoane pentru că nu sunt obligată să le suport aroganța și sarcasmul de care dau dovadă în răspunsurile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi, oamenii, judecăm din "reflex", fie o persoană, fie o situație... Datoria noastră e să ne autoeducăm, dacă pot spune așa, practicând emapatia, calitate cu care, dacă stau să mă gândesc bine, nu cred că ne naștem. E ceva din Dumnezeu până la urmă, Cel care a practicat empatia la cel mai ridicat nivel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca acesta este minunatul uimitor comportament romanesc de care fug tinerii fitosi prin strainatate.
Oamenii se baga in seama sa arate ce stiu ei sa faca, comportamentul care il primesc si ei in vietile lor, sau hai sa zicem niste copilasi care vad filme cu certareti si alte din astea, ei imita comportamentul, il invata. Cand persoana este straina nu ai ce sa crezi despre, tu gandesti cum stii, cand nu intelege ce zice persoana unii se gandesc de obicei ca "prostie" asta stiu ei, asa stiu ei sa interpreteze ceea ce n-au inteles. Si atunci ii spune ca e "prost" ca asa s-a gandit despre el cand l-a vazut ca asa a stiut sa intepreteze "strainul".
Alt motiv mai este cand omul este nervos si vrea sa se distraga de la un lucru, intra pe net si hop ii sare in fata subiectul problema. Incerc sa ma abtin dar nu pot.
Nu castiga nimic, asa este caracterul lor.
La copii se poate, cu pedeapsa il opresti, dar adultii asa s-au maturizat invatand asemenea mod de gandire, ei il mai considera si "maturitate". Ei se considera cam intr-un fel, ca ar da o palma la un copil cand se comporta asa.
Si da, viata lor e o asemenea situatie aiurea care i-a dus la limita de au ajuns sa se comporta asa.

| troleibuz a răspuns:

Profita de anonimitate ca sa isi arate lipsa de empatie si educatie. Nu trebuie sa pui la suflet. Sunt multe persoane cu probleme emotionale aici, care gasesc in TPU singura cale de a se debarasa de probleme lor. Oamenii critici vad adesea in altii defectele lor.

| Horus35 a răspuns:

Nu-ți ajunge o viață să cunoşti un om şi n-ai nevoie să stai la masă cu el ca să-ți dai seama din cateva intrebări şi răspunsuri unele chestii. Ascult, gandesc şi răspunsul pe care îl dau poate să-i convină sau nu celui ce a pus intrebarea.
Legat de "hai să nu mai judecăm lumea" i-am mai spus cuiva odată că nu judec persoana, ci judec fapta, pentru că țoți cândva în viața noastră am avut momente în care am fost prosti şi poate ni s-a spus sau nu, intr-o manieră sau alta că nu am procedat corect.
Multe persoane care cer sfaturi de aici nici nu aşteapta ceva cu adevărat util. Vor doar o doză din: "Tu nu ai greşit cu nimic", "Lumea e rea", "Tu nu ai nicio vină" şi tot aşa. Nu vreau ca ceea ce zic să fie răstălmăcit şi înțeles pe dos aşa ca o sa menționez clar că nu fac referire la personajele care au fost bătaia de joc a colegilor în liceu şi îşi găsesc sub protecția anonimatului şansa să facă ceva ce în viața reală n-ar avea vreodată curaj sau de pura rautate gratuită ori brutalitatea unora.
De exemplu circua puțin mai devreme o "intrebare" în care cineva se plângea ca l-a înşelat iubita, dar o vrea înapoi. Tu nu poți să-i spui "ceva mişto", chiar dacă nu e departe de adevăr, pentru că ai deveni "cel rău". Aceeaşi persoană susținea că fosta i-a distrus viata şi în momentul in care cineva s-a abatut de la menajamentele tipice şi i-a zis ca ar avea şi el vina lui, n-a primit-o prea bine.
Eu nu înțeleg unde şi când s-a răsturnat roaba cu ipocrizie de spunem oamenilor doar ceea ce vor să audă şi auzim doar ceea ce ne convine. Răspunsul pe care îl dă o persoană vine din modul în care gândeşte ea, derivat din propria lui experiență de viață şi situațiile cu care s-a mai confruntat şi tot aşa am ajuns şi eu la concluzia ca e nevoie cateodata de o abordare mai dura, care să te zguduie, să te facă macar să te intrebi: "Oare nu greşesc undeva?", "Poate undeva e şi vina mea". Critica îşi are rostul ei, cateodata şi o jignire îți poate arăta un adevăr.
Nu este vorba de "Ce poți să câştigi?" în urma unui răspuns, ci de ceea ce reuşesti să transmiti prin el. Poate unii vor citi şi vor fi de acord, unii se vor supăra şi vor ignora, alții vor medita la ceea ce au citit şi chiar dacă nu le va schimba parerea, macar au gandit şi unora poate le va deschide un alt orizont. Şi eu la rândul meu "am avut situații aiurea" şi mă bucur că am auzit şi lucruri "greu de digerat", chiar daca pe moment nu mi-au picat bine, în loc să mi se zică doar ce mi-ar fi plăcut să aud.

| Justme79 explică (pentru Horus35):

Buna sunt de acord cu tine happy și sunt de aceași părere dar eu am analizat și situația mea anterioară aici când într-o zi când nu aveam ce face am adresat o întrebare destul de ok ași spune eu legat în mare parte de mine și vârstă mea ști ce am primit în schimb laughing) numai jigniri gen sunt babeta și multe altele eu acum te întreb pe tine tu mă poți judeca pe mine doar că am adresat o simpla întrebare atâta timp cât nici nu ști cine sunt și nici măcar cum arăt, trec peste această fază cu mine și îți spun altceva... odată am răspuns la întrebarea cuiva destul de dur ași putea spune eu dar fără să jignesc pe nimeni și m-am ghidat să răspund în funcție de ceea ce citisem ști ce să întâmplat după aceea tongue unul din admini a considerat că nu prea a fost ok și mi-a șterș răspunsul laughing) posibil a considerat că era prea mult, ceea ce voiam să spun este că sunt conștientă că uneori trebuie să fim mai deschiși și mai direcți in anumite cazuri dar ce folos poate uneori sunt persoane ce nu vor să audă ceea ce unii oameni au de zis și preferă minciuna daca stăm să analizăm pas cu pas uneori adevărul doare pentru mulți!

| ioan452 a răspuns:

Așa sunt oamenii in general, judeca fără sa cunoască adevarul, prin ce a trecut acel om. Ii de vina și educația și mentalitatea. Nu trebuie sa judeci un om, mai ales dacă nu-l cunosti.