| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani. De ceva timp stau si ma gandesc cum va fi viitorul meu si ma gandesc cam ce meserii as putea avea. Ce ziceti de asta? Eu va spun lucruri despre mine (ce imi place sa fac, ce fac binisor), iar voi, in calitate de necunoscuti, cam ce credeti ca mi s0ar potrivi. happy Imi place foarte mult sa vorbesc si sa fac prezentari despre anumite subiecte pe care ma axez in mod particular: un om, o planta, un lac etc. Imi place foarte mult sa sfatuiesc oamenii si sa scriu despre viata mea astfel incat sa-i pot ajuta. Imi place sa le explic lucruri pe care eu le inteleg, iar ei nu. Sunt pasionata de alimentatie si de sanatatea corpului uman in general happy ma documentez foarte mult pe ceea ce ma intereseaza, din pacate insa uneori uit de scoala si acolo nu invat asa cum ar trebui. Urasc matematica, fizica si informatica (din pacate). Imi place sa-mi creez,, propria logica", bazata pe principiile mele. Imi place sa-mi dau cu parerea si sa iau la analizat cate un lucru marunt si sa despic firul in patru & sa filosofez. Stiu ca nu ma cunoasteti, dar din perspectiva voastra ce meserii/domenii mi s-ar potrivi cat de cat? Cat mai multa subiectivitate si amabilitate, va rog happy

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"voi, in calitate de necunoscuti, cam ce credeti ca mi s.ar potrivi."

nu ne aburi cu d-ăstea, fă o treabă serioasă dacă chiar vrei:

http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=ro

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poti sa faci toate aceste lucruri... indiferent de domeniu nu? Nu as vrea sa te influentez intr-un anume fel, dar indiferent ce faci, nu inseamna ca trebuie sa incetezi sa faci alte lucruri.

Asa ca, cum spun eu mereu, urmareste o OPORTUNITATE, acolo unde poti sa mergi si ai putea sa faci bani, intr-un domeniu care ti-ar placea, si incearca sa aduci cu tine PASIUNEA.

Asa ca un astronaut sau matematician, poate la fel de bine sa invete lucruri filosofie, poate sa cante la pian, poate sa faca pe psihologul... poate sa deseneze, oricine poate face orice, profesia este ceva doar temporar, ceva prin care sa faci bani, parerea mea. Acum ca faci exact ceea ce vrei, si mai bine.

Si nu uita, nu exista o cale corecta si gresita, tot ceea ce faci... faci pentru dezvoltarea ta, doar inainte happy, asa ca nu iti face griji in privinta alegerilor, poti sa faci tot ce vrei oricum.

Mult succes si zile cu soare iti doresc! ^_^

| T0T a răspuns:

Deci ești lipsită de gândire logică. Nu aș vrea să fiu rău să spun de meseria româncelor din străinătate, dar sunt o grămadă de meserii pe care le poți practica. Poți deveni asistentă medicală, de exemplu. Dacă filosofezi tot pornești dintr-un punct inițial pentru a crea un raționament. Deci nu creezi neapărat ceva nou, mai mult dezvolți. Cel mult aberezi, combinând idei cu tot felul de prostii. Ai fi bună de povești probabil sau de site-uri de genul „afterlife" sau „horoscop". La astea nu ai nevoie de multă școală, ci doar de un vocabular cât de cât ok, pe care se pare că îl ai. Poate inventezi și curente religioase și extraterestre cum sunt alea cu New Age. Sunt mulți care nu studiază și nu le au cu logica și care pun botul. Ai face mulți bani pe seama lor.

| anonima188888 a răspuns:

Sincer,eu te vad invatatoare sau daca vrei un salariu mai mare ai putea sa te angajezi într-o multinațională la relatii cu publicul, iar facă nu ai trac de camere, fa.te prezentatoare tv! bafta!