| Shasa a întrebat:

Salut sunt o fata, am o cunoscuta foarte mult vrea sa se schimbe la invatatura dar nu poate lasa netul, cum pot sa o ajut? vreau sa o ajut dar nu stiu ce sa-i spun. ajutati-ma VA ROG.

Răspuns Câştigător
| MBG a răspuns:

Depinde de vointa ei.
Dar daca tu vrei sa incerci sa o ajuti...ai putea vorbi cu parinti ei sai taie netu? Dar eu te sfatuiesc sa-i spui doar atat:
"Totul depinde de tine, eu nu te pot ajuta... daca tu chiar vrei sa fi mai buna la invatatura atunci invata, daca nu inseamna ca nu vrei"

Sper ca te-am ajutat

Bafta

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i ca totul depinde de ea, tu nu poti face nimic pentru ca omul se schimba doar din vointa proprie si nu prea ia in seama sfaturile altora. Trebuie sa se mentalizeze daca face o facultate/liceu o sa-i fie mai bine dar are macar 10 clase sau nu? Daca nu e grava situatia.

| Shasa explică (pentru mgtow):

Nu nu are 10 clase daca nu ma incurc e clasa 7

| DarkSmile a răspuns:

Mady,daca ai rabdare treci si marea)

| Mariana27 a răspuns:

Depinde ce face pe net. Nu trebuie sa stai ca soarecele in biblioteca. Daca ii place calculatorul.inseamna evolutie. Poate sa caute pe net tot ce ii trebuie.sa invete. mai ales ca sunt tone de informatii.
Daca vrei sa o ajuti cu adevarat. incearca sa deschizi o conversatie "la vrajeala" si apoi.din vorba in vorba.sa-i spui ca apreciezi foate mult persoanele care au note bune la scoala. ca se descurca in viata.
De obicei. metoda "comparatiei" functioneaza.
Esti o persoana extraordinara. ca incerci sa ajuti.
Sper din tot sufletul sa reusesti!

| Shasa explică (pentru Mariana27):

Multumesc sper sa o ajut cu adevarat.