| teo530 a întrebat:

Acum 2 zile eram afară cu prietenii şi ne uitam la un link de pe Facebook cu vechile desene (phineas and farb, bily and mandy etc). Atunci ne-am dat seama că generaţia de acum de 14-20 de ani ar putea fi ultima generaţie care a avut o copilărie frumoasă, cu desene bune, cu jocuri frumoase ca vaţi-ascuns-elea, telefonul fără fir, prinselea, raţele şi vânătorii etc. Generaţiile următoare nu cred că vor mai avea în copilăria lor aceste desene şi jocuri frumoase din cauza telefoanelor. O prietenă a spus că are un vecin de CINCI ani cu Iphone X, alt prieten a spus că a vrut să îi ia telefonul vărului său de 6 ani să se uite la ceva şi vărul lui a ţipat să-i dea telefonul şi că mai avea un pic şi-l bătea (copilul de 6 ani pe vărul lui). Deci copiii de azi au copilăria mâncată de telefoane, nu credeţi?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Blablablablablabla, nu.
Toate generațiile suferă de boala ''ce copilărie frumoasă am avut eu, generațiile care vin sunt retardate.''
O să crești și o să-ți dai seama că nu ești cu nimic mai special decât ei.
Generația următoare o să fie exact ca noi, ''vai noi aveam tablete, ăștia au holograme, habar n-au ei ce-i aia copilărie.''
Billy și Mandy chiar nu e cine știe ce pierdere.

Fratele meu a intrat acum la liceu și nu mi se pare o generație așa proastă (2003). În pauze discută, își fac ceai, joacă macao - adică ce făceam și eu la vârsta lui. :/

| teo530 explică (pentru Dalmore):

Da cred că aşa e. Şi despre generaţia de acum de 14-20 de ani se zicea că va fi terminată.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa a fost și generația X cu noi: "Mamă da generația este de denaturați". Iar acum noi facem așa cu generația următoare? Ce-ar fi să învățăm din greșelile lor și să ne vedem de problemele noastre în loc să ne măsurăm cu alții ca animalele.

Și totuși prefer o generație cu ochii în telefoane în locul uneia care fumează pe unde apucă neținând cont și de nefumătorii din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e abia inceputul in degenerarea copilariilor de calitate, cele sanatoase de odinioara! Intr-adevar si eu sunt șocată de aceasta generatie de "telefonisti" si "tabletisti" virulenti, dar din pacate tentatia evolueaza liniar cu fiecare ceas. Daca e sa lasi mostenitor in viitoarea ta familie, bine ar fi sa-l tii la distanta de aceste ispite pana la o varsta mai inaintata, caci si noi am fost cam la fel si crede-ma ca suntem cu mult peste ei psihic si emotional!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii celor care conduc siteurile de socializare nici nu-i lasã parintii sa acceseze pentru ca se stie ca e adictiv.

| Paula2018 a răspuns:

Claaar. Ei nu se bucura, ei cred ca tehnologia e totul. Eu jucam sotron si aveam o creta norocoasa pe care o purtam mereu in buzunarul hainei laughing. Vorbeam ieri cu o prietena la un ceai (suntem de aceeasi varsta si am copilarit impreuna ) despre prietenia noastra, despre uniformele scolare si hainele pe care le aveam, poze si cum ne bucuram cand primeam creta colorata, aveam doar alba si multe lucuri de care imi amintesc cu drag. Eu am 27 ani, sora mea 18 si intre noi e o diferenta imensa (ca generatii ma refer), apropo de telefon, niste cunostinte cu o situatie financiara buna, i-au cumparat recent copilului de 4 ANI (!) ultimul tip de iphone. Pacat ca evolueaza doar tehnologia si noi... vai si amar de noi!