| mamiloca a întrebat:

Ajutati-ma cu o problema
Sunt la liceu profesionala (textile) si vreau sa va-ntreb ceva, credeti ca este o meserie de viitor? Sunt baiat si m-au repartizat la profilul textile, la mecanica si electrica erau ocupate toate locurile. Totusi nu prea ma incanta, eu trebuia sa trec a 11-a amu', dar din cauza unor probleme de sanatate a trebuit sa renunt si acum trec a -9-a cu "bobocii" :/ liceul o sa-l termin la 19 ani, 20 de ani fara 3 luni. nu stiu ce sa zic, pe o parte vreau sa ma duc, pe o parte nu, ma gandesc doar la viitorul meu, ce o sa fac? am doar 8 clase, unde mama naibii ma duc eu cu 8 clase? Sa nu deschidem subiectul despre "santier" ca acolo nu ma duc nici mortt... nu e o meserie de viitor. Apropo la textile sunt numai fete sau?winking de curiozitate. Si c-am asta e tot, voi ce parere aveti? sa fac doar 10 clase, si restul celor doua clase la seral? Si sa va mai intreb ceva, eu sunt o fire c-am emotiva, timida. Ma gandesc oarecum o sa fie in prima zi de liceu? cum o sa ma bag in vorba cu ceilalti colegi? happy P.S nici macar iubita nu am... ce cringee. Ok, astept raspunsul vostru. Multam la toti

1 răspuns:
| Bubbleuh a răspuns:

Salutare stimabile viocustefan,
In primul rand as vrea sa mentionez de parerea ta despre "santier", pe care observ ca o consideri o meserie pentru oamenii de rand, fiind oripilat de gandu de a ajunge acolo, si o numesti "meserie ce nu e de viitor". Aici tin sa te contrazic, meseriile in constructii au fost, sunt si vor fi mereu o meserie cu nevoi de personal ce nu ramane fara munca, cat timp exita cladiri de construit stai linistit.
In al doilea, pentru a face cunostiinta cu colegii tai, fi deschis, si prin masta ma refer, a le arata interes despre preocuparile tale obisnuite, si sa intri in discutii cand gasesti un topic comun, cat despre hobbiuri mai ciudate, nu aduci vorba decat mai incolo.