| MembruNou74763e21 a întrebat:

am o mare problema.
Apa de la robinetul bucatariei curge mereu, si greu o putem inchide.Va rog, cat mai repede, aveti solutii pentru problema asta? Am cautat un alt robinet si nu am gasit. Va rog mult si multumesc anticipat pentru orice raspuns folositor

5 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Salutsingura solutie este: Mergi(stai la bloc?) jos in subsolul blocului si inchizi robinetul general de apă, vezi care curge la bucatarie, apa rece sau apa caldă? Dr fi atent dacă inchizi robinetul general de apă tot blocul o să fie deconectat de la apă, la bucatărie, te duci și schimbi robinetul, dacă ai robinet vechi prin înșurubare se dă drumul la apă și la fel se inchide, atunci se poate repara, scoți robinetul, pui garnitură nouă este în capătul robinetului o garnitură neagră de cauciuc, și in jurul robinetului dai cu cînepă, și îl înșurubezi la loc, și strîngi cu cheia potrivită robinetului, poate fi de 12 de 17 etc, dacă robinetul este tip manetă, atunci ăla nu se repară se schimbă bateria cu totul, și trebuie instalator. Spor la treabă și tine ne la curent cu ce rezolvi. Te salut Cristi.

| Urzi23 a răspuns:

Stai ca nu ai fost clar care robinet? Normal la bucatarie ar trebui sa ai :bateria stativa si robinetii de sub spalator.
Care este cel defect?
Daca este bateria defecta si este de tip vechi cu 2 robineti si cu roata de manevra probabil ai dusa garnitura si se poate inlocui, probabil ai scaunul mincat si se poate freza cu freza de robinete.Ca sa intervii la baterie inchizi robinetii de trecere ai bucatariei si o iei la casapit. Daca bateria este mono/comanda adica cu manivela leac pentru ea nu prea ai si trebuie inlocuita.
Apoi.
Daca nu tin robinetii de trecere de sub spalator nu ai cum umbla la baterie.
Apoi :
Leacul este cam asa, inchizi robinetii din subsol de pe coloana ta si deschizi robinetul de golire care goleste coloana tot din subsol.Se pun urgent robineti de trecere inaintea bateriei si se da drumul la apa la lume, apoi se sch bateria
Bafta
Ps
Inainte de contorii din casa, trebuie sa ai robineti inchide de acolo si se face interventia
Bafta

| predavasy a răspuns (pentru Urzi23):

Salutare am robinetu de la chiuveta strang de el si apa tot curge, cum rezolv?

| corolav a răspuns:

Trebuie de schimbat garnitura, sau de frezat scaunul de la obertheim, sau de schimbat obertheim/ul complet.
E nevoie de un acelaşi tip de obertheim.
Sau, în ultima instanţă, de cumpărat o baterie nouă.
Baterii se găsesc cu duiumul la magazinele de uz casnic.
În orice caz, e nevoie de intervenţia unui meseriaş priceput.

| Boboc_Laurentiu-Florin_1972 a răspuns:

De ce sa se duca in subsol sa opreasca apa in tot blocul, cand se poate duce la uzina si sa opreasca apa in tot orasul? Apoi schimba robinetul si pleaca din tara.