| laralaurita a întrebat:

am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat(poate pentru uni pare o aberatie ce voi scrie dar chiar am nevoie de sfaturile voastre)
Tin la un baiat/prieten(sau poate e mai mult de atat dar nu pot sa zic ca il iubesc), de 6 ani niciodata nu am avut curajul sa-i spun, de cateva luni vorbim foarte des la telefon pe net.etc,am fost la un pas de ai spune cand am crezut ca e momentul am aflat de la anumite pers ca are prietena de 2 ani, nu vreau sa ma bag int're ei nu vreau sa le stric relatia, vreau doar sa-l uit acum, am plecat in alta tara cu speranta ca-l voi uita dar nu, nu a fost asa am tinut legatura si cat am fost plecata, nu pot sa nu-i raspundcrying((va rog vreau un sfat chiar mai multe daca se poate
Va multumesc!

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ah,prieteniile astea in care esti, de fapt, indragostita de "prietenul" tau...
Si 6 ani este deja un timp foarte lung!
Trebuie sa intelegi cateva lucruri.Acum 6 ani,cand ai descoperit ca-ti place erai altfel,altfel gandeai,aveai mintea mai putin matura,mai putin logica decat acum.
Vreau sa spun ca te-ai obisnuit sa-l placi,intr-un fel,si mereu ai asteptat,fie sa-ti dea el vreun semn,fie sa faca el primul pas,fie sa-ti iei tu inima in dinti si sa-l faci tu!
Dar,orice ai fi asteptat,e clar ca il purtai in inima intr-una.
Acum,sa te intreb ceva simplu.
Nu crezi ca,daca ii placeai intr-adevar ar fi trebuit sa faca si el ceva? Afli acum ca de doi ani are prietena si, foarte corect, hotarasti sa nu-i strici relatia.Nu stiu cum de nu ti-a spus chiar el,probabil nu sunteti foarte apropiati.
Si stii ce inteleg?
Ai ridicat la rangul de obsesie o simpatie din anii trecuti,ambitionandu-te de refuzul lui continuu!
E o axioma simpla si umana, vrem mereu ceea ce nu putem avea!
De ce nu incerci sa VEZI si sa apreciezi ceea ce ai? De ce insisti intr-o dragoste copilareasca care nu te ajuta sa inaintezi deloc in viata ta?
Insisti si numai sufletul tau stie cat suferi,dar suferi nedrept,singura iti impui lucrul asta!
Vorbeste cu el,raspunde-i cand te cauta,dar detaseaza-te,incearca sa te eliberezi si sa-l vezi ca pe un simplu amic!
Pentru ca,daca nu te eliberezi,nu vei putea niciodata sa vezi cu adevarat baiatul care te iubeste cu adevarat si cine stie in ce colt sta trist si nefericit ca nu-i arunci macar o privire!
Trezeste-te,draga mea si ai grija sa-ti faci viata luminoasa, sa iubesti e cel mai minunat lucru, cu conditia sa fii si iubit!
Nu mai risipi energie pretioasa iubind o idee de copil!
Iubeste-te pe tine in primul rand si fa-ti favorul sa te eliberezi!
Tot binele ti-l doresc!

| IsabelaIssa a răspuns:

Ai putea sa incetezi sa ii mai raspunzi atunci cand te cauta, spunandu-i totodata si adevarul. Nu vreti sa mai comunicati deoarece il vezi mai mult decat ca pe un simplu prieten, si sti ca are prietena, si ca sa nu iti mai faci rau singura preferi sa tii distanta fata de el. Ma gandesc ca ar fi putut sa iti spuna chiar el ca are prietena din moment ce erati atat de apropiati. In cazul in care nu ar fi banuit gandurile tale catre el ar fi fost oarecum imposibil sa nu fi pomenit macar odata de prietena lui. Poate si-a dat seama ca-l placi si a vrut sa iti ascunda acest lucru. Ma bucur ca nu vrei sa le strici relatia, pentru ca daca el va lua anumite decizii trebuie sa fie doar ale lui, nu influentat!
Incearca sa iti indrepti atentia catre un alt baiat si cu timpul vei uita. Bafta!:*

| laralaurita explică:

Dragele mele nu am mai intrat de o perioada lunga de timp pe TPU. din motive personale.
Nici macar nu am apucat sa va multumesc la momentul potrivit pentru raspunsuri.
Tin sa va anunt in legatura cu marea mea problema pe care o aveam atunci, am trecut cu bine chiar m-au ajutat raspunsurile voastre acum sunt ok cat despre tipul respectiv el s-a despartit de prietena lui acum e singur am ramas prieteni dar vorbim foarte rar nu ma mai intereseaza sa am o relatie cu el, eu am ramas aici (in it) si sincera sa fiu mi-a prins bine pentru ca asa l-am uitat.Va pup si va imbratisez cu drag