| Micut123 a întrebat:

Am un prieten cu, care nu ma inteleg prea bine.De cateva zile s-a lovit la un picior si nu mai poate calca pe el,a mers la doctor, iar dupa a fost trimis in oras cu ambulanta.A fost operat, iar acum cateva minute a venit mama lui si mi-a spus sa ma duc la el sa ii dau temele.Nu prea ma inteleg bine cu el si ma barfeste cum prinde si rade de mine cu ceilalti prieteni ai lui etc.
Si ma c-am deranjeaza faptul ca imi cere mie sa ii aduc temele si dupa ma tot barfeste si rade de mine -_-.Sincer atunci cand imi cere sa ii aduc eu temele ma c-am enervez pentru ca stiu ca daca eu as avea vreo problema si nimeni nu mi-ar aduce temele etc.I-am mai spus odata cand a fost racit ca nu vreau eu sa ma duc sa ii dau temele, daca le vrea ar trebui sa vina el sa se intereseze, iar apoi daca uit ceva la teme incepe sa ma injure si sa tipe la scoala crezand ca am facut-o intentionat.Si cand face chestii de astea eu parca ma consider,, sclav" si ca trebuie ca in fiecare zi cand are el probleme eu trebuie sa merg sa ii duc temele.Intrebarea este aceasta:Ar trebuii sau nu sa ii duc tema acum?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai ori ti-i prieten, ori nu te intelegi prea bine cu el?!
In ambele cazuri ar trebui sa vorbesti cu el si sa-i spui: este ultima data cand te ajut daca continui sa ma ponegresti si sa razi de mine. A doua oara o sa-i spun si mamei tale.

| RAY a răspuns:

Nu,daca esti bolovan continua

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu! Vezi d'ale tale și lasă-l în pace. Dacă tot are atâția prieteni, atunci, să-l ajute unul dintre ei.

| TiberiuFasole a răspuns:

Spune-i mamei lui. Daca ea nu face nimic, atunci ai de ales:
Ori esti o persoana buna-Ii duci in continuare
Ori esti o persoana normala-Nu ii aduci.
Chiar daca alegi a 2-a varianta, nu e rau. Adica asa o face, asa o primeste+ pariu ca ar prefera sa nu faca temele. ORice ai face, el nu scapa, daca ii spui mamei iti dai seama ca va veni scandal, daca nu ii aduci el va avea pe plac ca nu va mai face temele dar dupa va fi certat de mama lui, orice ar fi nu scapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa i le duci pentru ca te-a rugat mama lui si pentru ca sunteti prieteni.
Mai tarziu, cand o sa se simta mai bine trebuie sa aveti o discutie ca sa vedeti daca sunteti cu adevarat prieteni, pentru ca din ce ai scris nu prea pare.