| anonim_4396 a întrebat:

Ai mei s-au certat iar mama a inceput sa tipe la mine si sa ma injure pentru ca nu m-am bagat in cearta lor. La nervi i-am spus sa se duca dracu. Mi-am cerut scuze dar nu au rezolvat nimic. Ce as putea sa fac?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow...la nervi iti dracuiesti mama?
Ce vei face cand mai cresti, o bati?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să te bagi în cearta lor, chiar dacă te provoacă, căci nu rezolvi nimic.

| Lioana a răspuns:

Iti ceri scuze de 1000 de ori, ii spui ca o iubesti si ii arati regretul tau profund. Ii aduci flori, o stragi in brațe si incerci sa o multumesti prin tot ceea ce faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Danny28 a răspuns (pentru Lioana):

De ce? Ce vină are el că maică-sa e o nebună descreierată? Dacă se băga în cearta lor poate își lua pumni în față de la ta-su.

| Crackman a răspuns:

Ce treaba ai tu sa te bagi?

| Sophieka a răspuns:

I-ai zis bine ce ai spus.

Nu ai de ce sa iti ceri scuze in cazul asta.

E o femeie cu probleme mentale din moment ce si-a permis sa isi pune frustrariile si nervii pe tine cand a vazut ca nu castiga conflictul dintre ea si tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă părinții tai se cearta frecvent înseamnă ca dânșii sunt bolnavi psihic și cel mai bun sfat pe care ți-l pot da eu este sa pleci din acel mediu ostil deoarece te va urmări întreaga viața efectele scandalurilor, te va afecta foarte mult, chiar poți dezvolta o tulburare psihică destul de severa din cauza conduitei ostile și nefavorabile.
Dacă doar a fost o cearta întâmplătoare atunci cel mai ok este sa aștepți pana se calmează, dar greșeală a fost al ei de atitudine nu a ta, tu suporti consecințele propriilor lor/ei greșeli, mereu cazi de țap ispășitor și asta este un lucru foarte grav fiindcă niște părinți normali trebuie in primul și primul rând sa își protejeze copiii nu sa ii implice in scandaluri și tot ei sa ii găsească vinovați ca nu au intervenit.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Promite i ca de acum incolo iti vei da si viata ca ea sa nu mai fie certata.merge (si nu trebuie sa ti dai viata laughing

| Together a răspuns:

Doamne, saracul/a de tine... Esti intr-o situatie foarte nasoala, o familie disfunctionala care te va marca adanc de-a lungul vietii.

Nu e ok ce a facut mama, iar tu esti in punctul in care esti dependent/a emotional de aprecierea ei. Ca sa te vindeci va trebui sa te desprinzi de ea, si asta va dura... Si probabil acum nici nu esti in masura sa faci asta, financiar nu doar emotional.

Ce speri sa obtii in situatia asta? Sa nu mai fie mama suparata pe tine? Mama probabil vrea controlul asupra ta si dependenta ta emotionala de ea, deci daca ii arati ca iti pare rau te va ierta pana la urma, dar vor urma alte certuri... Solutia este sa pleci de langa ei, pana atunci incearca sa intelegi ca mama este un om toxic de care trebiuie sa te feresti cat mai mult.

Daca imaginea pe care o am in minte e corecta, mama e adesea in certuri cu tata (si cu lumea in general), si tu esti foarte speriat/a cand iesi din cuvantul ei. Nu stiu in ce masura intelegi engleza, dar te-ar ajuta sa parcurgi ce zic canalele de Youtube Dr. Todd Grande si TheraminTrees despre narcisism (si in general).

| Levington a răspuns:

Din pacate, nimic! Atata timp cat unul din parinti iti cere sa te nagi in cearta lor. e grav deja! Asteapta, timpul le rezolva pe toate si data viitoare incearca sa nu asisti la certuri! Cand vezi ca se anunta "furtuna" iesi la o plimbare! asa nu vor mai putea sa te includa in cearta! Nu ai mentionat varsta ta, insa daca nu ai 18 ani si ai parte de violenta, te poti adresa organelor de politie si sigur se cumintesc!