| anonim_4396 a întrebat:

Astazi m-am certat rau cu tata.De cateva saptamani crede ca sunt cu cineva si nu maiam voie sa stau afara cu fetele. Spune ca m-am schimbat ca nu mai sunt la fel.Astazi i-am cerut voie sa stau cu fetele si a spus ca pot. Dupa o pune pe mama sa ma sune si i-am zis ca sunt cu fetele si a inceput sa injure la telefon. Dupaam venit in acasa pe la 16:00 deci nu tarziu si statea pe scaun si a inceput sa tipe. Mi-a spus ca vai de mine daca ma gaseste cu cineva ca ma omoara, o sa faca o scena in fata scolii ca daca vine sa ma ia de la scoala si nu ma gaseste e vai de mine.Si multe alte lucruri si i-am zis ca sa nu se mai intrebe atata de ce la 18 ani am plecat pentru ca nu mai am voie sa fac nimic.Invat bine la scoala si singurul lucru pe care il faceam era sa stau cu fetele. Dupa eu am mers in camera si am inceput sa plang.Am plans cateva ore.Nu mai pot si acum tot el e ala care e suparat pe mine.Il tot aud cum rade si ma enervez pentru ca mereu am facut ce a vrut el si mama nu face nimic. Vreau sa il fac sa vada cum ma simt.Parca nici nu ii pasa.Nu pot sa discut cu el pentru ca mereu tipa si sta jos pe scaun simtinduse mai bun. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna! Sunt sigura ca la exterior iti pare nepasator, dar te asigur ca el ca si un alt tata, in sufletul lui plange cand isi vede copilul ca sufera. Chiar daca nu e genul de tata care sa arate cat sufera. Iti garantez, parintii [care isi iubesc cu adevarat copiii] sufera mereu cand ii vad pe acesta tristi si abatuti. Tatal tau doar incearca sa aiba o atitudine stricta, si ferma ca sa nu se vada de fapt ce simte in sufletul lui. El te protejeaza atat, deoarece stie cat sunt de periculoare relatiile dintre un baiat si o fata mai nou, si incearca doar sa te protejeze de lumea rea. Nu ne-ai zis cati ani ai, caci daca esti mai micuta, normal ca se ingrijoreaza exagerat fata de tine. Daca mai esti si singura la parinti, cu atat de amplifica grija lui fata de tine. Caci de, nu vor ca unica lor fetita [carer poate acum e mare desi probabil nu le vine sa creada] sa fie in pericol. Incearac doar sa te protejeze [repet]. Stiu ca acest lucru poate fi agasant, dar trebuie sa-i intelegi si pe ei catusi de putin. Discuta cu tatal tau, spune-i ca nu mai ai 5 ani sa stai tot timpul sub fusta mamei. Spune-i ca, nu ai de gand deocamdata sa incepi o relatie cu un baiat, ca vrei doar sa iesi cu fetele sa te distrezi, si ca consideri ca esti destul de mare pentru a face macar asta. Sper ca te-am ajutat!
Mult succes si o zi buna!

| zanesiprintese a răspuns:

Il inteleg intr-un fel pe tatal tau, dar nu-i dau dreptate! Este clar ca apa limpede ca nu are incredere in tine, daaaar mai mult ii este teama sa nu ti se intample ceva, vazand atatea cate se intampla in ziua de azi, oricum, ceea ce face nu are scuza!
Cel mai bine vb cu el si intreaba-l de ce are aceasta atitudine.

| blackcherry_2770 a răspuns:

E foarte exagerat...si nu o spun in gluma incearca totusi sa vorbesti cu mama ta explica-i cum te simti si ca nu mai poti suporta aceasta situatie ar trebui sa te ajute macar pune-o sa vorbeasca cu tatal tau. mi se pare foarte urat sa tipe in halu asta la tine inteleg esti copil lui si nu vrea sa ajungi rau dar din momnet ce ai spus ca inveti bine de ce se indoieste asa mult de tine?
incearca sa nu il bagi in seama poate nu stiu o avea o perioada ma proasta, poate are probleme si este nervos si na isi descarca nervii pe tine asa mai face uneori si mama dar eu m-am obisnuit... ceea ce mi se pare un pic aiurea e faptul ca mama ta nu se implica incearca sa o faci sa fie de partea ta asa castigi un aliat big grin

| Lorennnaa a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu mama ta.ea ar fi cea mai buna solutie in aceasta situatie. daca ea nu vrea sa te asculte ii rogi frumos sa te asculte pentru ca ai sa le spui ceva.dar sa fie aman2 de fata.va puneti undeva si vorbesti deschis cu ei. tatal tau trebuie sa inteleaga ca nu mai ai 2 ani sa te tina langa el. explica`i ce te doare si ce te deranjeaza. spune-i ca nu-i ceri nimic altceva decat intelegere.
nu te gandi la chestii gen"suicide" sau plecat de acasa.nu o sa te ajute cu absolut nimic.