| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! Care e treaba mai exact cu ora de vara? Vom dormi mai mult dupa ce se schimba? Cum adică ora 3:00 va deveni ora 4:00? Chiar nu inteleg, dau funda raspunsului bun si adecvat

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Nu mai mult ci mai puțin cu o ora.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti dormi la fel de mult, conform ceasului biologic dar ceasul iti va arăta cu o oră mai mult. Teoretic vei dormi mai putin.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai ajuns la 23 de ani si esti inca incapabil sa intelegi acest lucru?

De ce se schimba ora?
Acest sistem are ca scop folosirea din plin, cât mai mult timp, a luminii Soarelui.
În lunile de vară, ora este dată înainte pentru ca principalele activități umane să se desfășoare cât mai mult posibil pe lumină naturală; în acest fel se economisește energia electrică necesară iluminatului.

Trecerea la ora de vară 2023 are loc în acest weekend, când se schimbă ora în România, iar ceasurile se dau înainte. În noaptea de sâmbătă, 25 martie, spre duminică, 26 martie, România trece la ora de vară 2023, iar ora 03:00 devine ora 04:00. Duminică devine astfel cea mai scurtă zi din 2023.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că vei dormi mai puțin dacă se sare 1 ora

| Lioana a răspuns:

Tu poti dormi cat vrei dar daca dormi ca de obicei noaptea asta te vei trezi cu o ora mai tarziu. Daca vrei sa te trezesti la aceeasi ora ca înainte atunci vei dormi mai putin.
Cand se da ceasul inainte se sare peste o ora din zi. Astazi e cea mai scurta zi din an. E o zi de 23 ore.

Răspuns utilizator avertizat
| dolceromania a răspuns:

Vei dormi la fel, doar ora se schimba.

| ZappyTv69 a răspuns:

Buna!

Conceptul orei de vară mi se pare absurd, de-o parte, dar și inteligent... Pentru alte vremuri!
Ora de vară a apărut după ce Benjamin Franklin a observat că lămpile cu ulei durează mai puțin pe "lumina" iarna, și mai mult vara. Chiar este o prostie pentru secolul 21. Precizez ca ora de vară a fost stabilită în secolul al 18-lea, dar în România abia în 1900 (sau 1917)

Deci da, am stat aseara să văd, ca fac mereu "nebunii" de-astea, și din 02:59 se face 04:00. Ora 3 dispare.

Tu biologic dormi cu o oră în minus, dar nu te va afecta.

Succes! happy