| MrNob0dy a întrebat:

ce parere aveti despre mass-media?
credeti ca e intr-adevar doar o alta cale de a ne controla? or fi adevarate zvonurile ca 50% din tot ce ne servesc dansii in fiecare zi e fake? astept parerile voastre multumesc

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

În societatea actuală s-a format un curent de opinie total greşit cu privire la rolul presei în viaţa cotidiană. Întrebaţi 100 de persoane de cred despre presă şi cel puţin 90% vor afirma: trebuie să priveşti cît mai multe posturi de televiziune şi să citeşti cît mai multe ziare şi vei fi informat. Iar informat, pentru această masă de oameni înseamnă a fi şi puternic. Sunt de acord că părerea că un om informat este şi un om puternic. Însă, cu condiţia: informaţia să fie veridică şi în slujba neamului. Din păcate, la acest capitol, mitul despre importanţa presei pentru societate cade. Dacă analizăm frumos ştirile care ni se servesc la TV, radio sau prin ziare ne dăm seama că fiecare sursă mass-media reflectă în mod diferit un eveniment oarecare. Avem o multitudine de surse de informare şi din păcate nici una nu e în slujba naţiunii. majoritatea ziarelor sau a posturilor TV reflectă diferit evenimentele care se petrec şi cea credibilă cauză este anume faptul că au finanţatori diferiţi. Cel puţin este imposibil ca mai mulţi jurnalişti să înţeleagă într-un mod total diferit un eveniment. Doar la un ospiciu, dacă le arăţi un ciocan celor internaţi şi îi întrebi ce ai în mînă poţi primi răspunsuri diferite. În plus, e la modă ca toate sursele mass-media să pretindă că sunt imparţiale, libere şi echidistante, ceea ce este de altfel o minciună.

1 răspuns:
| Ioana1860 a răspuns:

Nu stiu, cred ca e ceva folositor.Tu?