| extremer11 a întrebat:

Salutare,
Problema sta cam asa: contul meu de Instagram a fost spart. Chiar furat, pentru ca au fost schimbate atat numarul de telefon cat si adresa de email. Problemele nu se opresc aici. Am facut greseala de incepator de a nu baga contul in Google Authenticator, iar acum, cand incerc sa recuperez contul, pe langa codul din sms pe care il primesc imi cere si codul de Anthenticator, pe care, nu il am. Am incercat prin toate caile posibile, dar la fel ma afund. Aveti vreo idee sau vreo solutie ce as mai putea face? Ideea ca oricum nu ma intereseaza foarte mult contul, numai ca avand contul in Meta Business, am observat ca a inceput sa trimita mesaje random la persoanele din lista. Repet, ma incanta si ideea de a fi sters contul, dar numai sa stiu ca nu mai are acces asupra lui.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai ce mai face, anunta pe cei din lista ca ti-a fost furat contul, ca sa stie ce e cu mesajele alea random, si aia e, lasa contul in pace, fa-ti altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala de incepator nu a fost ca nu ai adaugat contul la google autentificator, greseala a fost ce te-ai conectat pe cine stie ce prosite de aplicatie/site. Daca ti-a schimbat email-ul probabil are acces si la email-ul tau deoarece daca nu ma insel Instagram-ul trimite un email de confirmare schimbare.
Ce poti face? Poti trimite un email la support@instagram.com si sa le explici situatia dar sansele sa iti raspunda sunt minime spre 0. De asemenea poti raporta contul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu inteleg cum sparg aia conturile?! Nu cumva sunt chiar aia de la Instagram?!
Altfel nu vad cum se poate, sau poate pune lumea o parola de cacao de simpla?

Nu ai telefonul, nu ai mailul, vrei sa te loghezi, iti cere pasu, cum intri? Cum furi?
Eu cred ca aia de la insta fac asta, se mai joaca.
Ca nu cred ca n-au securitate bine facuta.

Nu are acces la mailul lui, a schimbat mailul de confirmare, sau daca nu merge decat daca confirmi pe vechiu mail, nu pot sa cred ca omu nostru a pus o parola de ex 123 si la mail!
Ca nu avea cum ala sa dibuie si pasu de la cont si pasu de la mail, fi serios.
Eu cred ca cineva a intrat in telul lui si i-a furat datele, cand el n-a fost unde e telefonul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Majoritatea persoanelor care se plang pe acest site ca au avut contul de Instagram spart au folositi aplicati/site-uri care "iti cresc numarul de urmaritori", care "iti permit sa vezi cine iti viziteaza profilul" sau alte prosti de genul. Au recunoscut acest lucru.
Nu prea se mai sparg conturi de cativa ani. Foarte rar se "sparg" baze de date care detin conturi dar si acolo de multe ori se foloseste Social Engineering(trimit email-uri pretinzad ca sunt x si anumiti agajati pun botul).

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si probabil ca acele aplicatii le fura pasu si userul.

| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Pai si daca ai aceleasi date de logare in mai multe locuri, daca ai pas ca lumea, tot nu-ti sparge nici unde.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Da, asa e, doar sa se gandeasca ala sa incerce si in alte parti useru ala, insa cum mai toti au Instagram, e simplu sa incerce.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Da, daca paroele-s de cacao, ca daca e o parola ca lumea, nici o sansa, si daca e f lunga.

Răspuns utilizator avertizat
| extremer11 explică:

Revin cu un update, pentru ca deja vad ca problemele se tin lant. Intre timp am renuntat la pagina de Instagram pentru ca mi-am dat seama ca nu am nicio sansa de reusita. Mi-am pus toti prieteni sa dea unfollow si block acelei pagini, plus report. Numai ca intre timp am observat am pierdut si accesul ca si admin si la pagina de Facebook (pagina fiind una de tip business). Pagina inca exista, nu se mai posteaza nimic, doar ca nu mai am eu control asupra ei si nu inteleg cum am fost dat afara ca si admin. Vreun sfat?