| skyrim2 a întrebat:

Salut TPU, cine e dispus sa îmi dea sfaturi? Chiar am nevoie.
Sa încep, am 25 de ani, de la vârsta de 19 ani am stat cu o fata pana acum un an când ne-am despărțit, cât am stat cu ea simțeam ca am toată lumea, ma simțeam fericit, acum nu știu ce mai simt, nu mai vad fericirea în nimic, am trecut peste momentele grele, cu greu dar s-au dus, cât am fost împreună cu ea erau foarte cuminte, de casa, stiam ce îmi doresc, acum din momentul despărțirii când am fost debusolat am devenit cea mai neagra versiune a mea, țigări, alcool, jocuri de noroc etc. Toate trec, am învățat în viata asta dar lasa urme iar asta mi-au făcut jocurile de noroc după ce mi-au creat dependenta ce nu credeam niciodată dacă cineva spunea! Eu nu am jucat în viata mea, intram mereu cu prietenii și nu aveam treaba sa bag bani știam ce sunt, dar după despărțire parca mi0am pierdut complet mințile. Am jucat tot, am făcut datorii, rate, am pierdut 2 miliarde și am rămas cu datorii pe care nici nu le pot duce. După ce mi-am revenit și din prostia asta am realizat ce tâmpenie am făcut dar prea târziu, în fiecare zi stau și ma întreb cum reușesc sa mai scap din coșmarul asta, am datorii, nu exista banca de unde sa mai pot lua bani ca am luat de peste tot, jocurile de noroc (aparatele) m-au terminat, nu știu cum sa mai scap din ce am întrat, voi care jucați luați ce am scris ca exemplu, nu spuneți ca nu! Am zis si eu ca voi, dar din cauza problemelor vieții nu sa știe cum va dereglati, dar orice ar fi evitați cu orice preț! Iar vouă restul va cer niște sfaturi ca nu știu ce sa mai fac. Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate problemele tale au rezolvare daca iti iei urgent de MUNCA!

Poti chair sa faci doua joburi si sa aduni bani, sa-ti platesti datoriile si cand ai terminat de achitat datoriile, pastrezi numai 1 job si muncesti cinstit, fara sa mai faci prostiile pe care le-ai facut pana acum.

| dullcat a răspuns:

Buna.In momentul actual cu cine stai? Cauta sa iti reduci cheltuielile la maxim, sa dai doar pe mancare, fara distractii o perioada, eventual doar 2 mese pe zi (gatite de tine, iesi mult mai ieftin) si in felul asta vei economisi pentru a rezolva cu datoria.Sa ai un management bun al banilor e foarte important.Ia aceasta perioada, cat se poate de inoportuna, si priveste-o ca pe indemnul ala dur pentru a te informa despre educatia financiara si a-ti schimba obiceiurile.O groaza de bani se pierd lunar pe nimicuri si odata ce prinzi teoria si o pui in aplicare iti va fi de folos pana la sfarsitul vietii.Ai incredere ca te poti ridica, indiferent cat de neagra e situatia.

| Freya1 a răspuns:

Totul era cât de cât ok dacă nu aveai măcar datorii.Cu sfaturi și sprijin te poate ajuta oricine, dar cu bani nu prea.

Treaba e ca tu ai avut anumite probleme de când erai în relatie, sau chiar din gena.Ca nu se declansaza nimic peste noapte.Stiu o persoana ce s-a apucat de jocuri (îți dau ca exemplu) din lene și din faptul ca era setat sa demonstreze ceva cuiva.Adica vroia sa aibă bani, sa fie cineva dar nu era suficient de harnic sa facă asta prin munca, ii era lene, trebuie mult timp și multa munca iar atunci sa hotarar sa aleagă varianta mai scurta, chiar dacă bănuia ca nu e și cea buna.
Alții ajung sa bage la aparate din cauza presiunii familiale.Adica copii mulți, bani puțini, nevoi mari și își încearcă norocul.Dar eu cred ca o data ce îți destupi mintea și conștientizezi ca niciodată aparatele sau jocurile de noroc nu ies pe pierdere, cât de cât te mai redresezi.Plus munca, era și o poveste legata de un tata ce ii spune copilului sa facă și el ceva și sa aducă bani.El sa împrumutat de la mama, a găsit nu știu unde și ia tot dus tatălui ce ia aruncat în foc sub ochii lui si nici nu ii pasa.Pana intr-o zi când a muncit ceva din greu pentru 2 lei și ia dus tatălui.Cand acesta ia aruncat în foc, copilul si-a băgat mana după ei disperat pentru ca de banii munciți cu greu ști sa ți.
Asa ca.Acum poate nu ai bani de psiholog ca și asa ai datorii, dar nu incerca sa mai scoți bani din jocuri ca să le plătești ca știu ca la asta o sa te ducă gândul.Incearca sa muncești mai mult, o data ce îți ocupi timpul ce ceva nu mai ai când sa dai pe la jocuri.Plus ca o data ce muncești asa mult, altfel îți vine să îți gestionezi banii.
Calculează-ți prioritățile și ori pune deoparte sa strangi, ori tot da treptat înapoi bani.Chiar și cate 100 de lei ca tot se aduna.
Ar mai fi o varianta dacă ai pe cineva apropiat și de încredere care sa îți tina banii.Noi în grupul de prieteni asa procedam.Cand unul ce avea "boala" asta facea o suma mai mare (mai ales dacă era și baut) ii luam și ii dădeam înapoi când avea de plătit ce era nevoie.Sau dacă era căsătorit, avea părinți etc ii dădeam lor sa ii gestioneze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La psiholog/psihoterapeut. Unul bun, nu din cei care nu empatizeaza cu tine și te asculta doar ca să-și ia banii.