| LordCristobal a întrebat:

Salut TPU!
Cum ar fi fost Romania daca Corneliu Vadim Tudor câștiga alegerile în 2000? Cum ar fi arătat tara din punct de vedere economic sub mandatul lui Vadim?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ar fi fost asa cum este si acum laughing. Economic, RO ar fi putut sa stea mai bine, doar dasca se pastrau companiile profitabile, iar rerstu se vindeau rapid, deci tot ce nu aducea profit, scoasa la vinzare, cele profitabile tinute, admistrate cit mai bine, realtiile avuta sa fi fost si alea pastrate, sa ai cui vinde ce produci.

Nu stiu daca Vadim ar fi fost capabil de asa ceva,pentru ca in RO nu presedintele conduce tara, o conduce guvernul, iar guvernul este ales de prlament, iar parlamentu e cum e, deci Vadim al tau ar fi fost ceva tablou, exact asa cum e si asta de acu laughing papa banii statului de pomana.
Plus avea idei de astea, cum sa le zic, nu vindem tara, aia ne fura si etc.ces astea? Nu merge asa, ala ar fio incercat sa tina tot sistemul ala comunist laughing pentru ca acolo a trait, nu avea idee de alte sisteme.

Hai sa zic ce ar fi fost bun din ce el spunea, sa nu mai fure tilharii tara, dar cum zic nu vad cum ar fi putut el impiedica asta,odata ce presedintele este tablou.

Deci cand unu ca Vadim, vine si spune ca fac ca dreg, nu mai lasam sa se fure etc. asta arata cit de pe dinafara era politic.

Cum ar fi facut el ce spunea? Tara trebuie condusa dupa lege, adica dupa constitutie, deci si el trebuie sa se supuna constitutiei.

Cinstitutia ro zice ca sintem o tara parlamentara, sau semiprezidentiala, tot dracu ala e, deci tara este condusa de parlament.

Deci dupa mine, Vadim nu stia ce inseamna sistemul asta parlamentar, pentru ca de ar fi stiut, ar fi venit cu explicatii, ar fi incercat sa arate oa,enilor in ce s-au bagat, ar fi spus ca el daca e ales si daca se poate, ar propune schimbarea sistemului, schimbarea constitutiei, dar nu am azuit sa spuna asa ceva, ori poate nu stiu eu.

Deci RO si acum Hristos daca vine, ala trebuie sa conduca dupa constitutie, deci nici ala nu poate face nimic, presedintele ste tablou, onorific, desi este ales de oameni, are putere din parti, il poate demite parlamentu daca se pun aia toti.

Romanii nici acu nu inteleg lucru asta. Zic pai asa e si Germania, Franta etc,Da asa este, doar ca tarile alea care o duc bine, alea au fost sute de ani, poate mia de ani capitalisti, siau format o structura, o economie deja, p, lus au jefuit alte tari la greu laughing de aia la aia sistemul asta merge, merge pentru ca de fapt tarile alea is conduse de fapt de companiile din acele tari, alea care fac banu in tarile alea.

Parlamentu si guvernele, is si ei pe acolo cu prezenta, dar de fapt in Germania, Franta etc companiile vorbesc, aia care conduc se fapt se pliaza dupa aia, nu cinta guvernu, cinta companiile care aduc bani si guvernele zic da da, ca de zic nu o iau si ei in freza.

RO cum e o tara care na jefuit pe nimeni, n-a dat in cap nimanui sa le ia averile laughing a mai stat si sub comunistii aia o vreme, sistemul asta este unu tilharesc laughing pentru ca este un singur sef, parlamentu ala e sefu tuturora.
Presedintele e si el cu prezenta, maninca si el o piine laughing

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu ar fi fost. Avea vedewri extremiste pe care nu le-ar fi putut aplica. 2. Nu avea soluții la problemele economice și nici instrumente de acțiune de la nivel prezidențial să le pună în practică. Fiasco total care s-ar fi soldat cu alegeri anticipate pentru un nou președinte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din punctul meu de vedere, Vadim era echivalent cu Dancila.
Nu ar fi facut nimic, sau daca ar fi facut, ar fi fost greseli.
Degeaba vorbea si scria frumos despre tara, el era un coleric fara nici un plan.
In politica e nevoie de strategie si diplomatie. El era aerian si vulgar, nu indeplinea nici un criteriu.
Lumea (inclusiv parintii mei) l-au votat in turul 1 la misto, ca sa isi anuleze voturile, neavand alte preferinte. In turul 2 s-au speriat si l-au votat pe Iliescu.

| T0T a răspuns:

Mai rău de atât și mai rău decât Iliescu cu greu putea fi. Culmea e că la câtă incultură și sărăcie e acum în țara asta, unii încă cred că actualul drum poate fi considerat preferabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă tot gândesc dacă nu omul acesta a fost ucis,cam toți sunt uciși care vor sa descompire adevărul,realitatea. Nu știu cum ar fi fost,nu ar fi fost că nu îl lasa masonii României că știa prea multe, era un geniu, parca tot un geniu a fost ucis într-un accident de mașină, mai exact Kim-yang gon ce avea un IQ uriaș de 210, și multe alte celebrități au fost ucise cu rea credință, lista e lunga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și-a prezis moartea, deci știa că va muri, mai exact va fi ucis!

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu l-am admirat foarte, foartee mult Vadim. A fost preferatul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Era peste toți la inteligenta dar asa e era cam crizat, dar era geniu

| timidu89 a răspuns:

Cult cum era se certa cu Becali de mama focului la TV. Nu făcea nimic, nu era zdravăn la cap cred