| Aztecul a întrebat:

Cum se spune in limba germana la numele Petrişor?

7 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Klaine Peter, poate.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Peter Kleine ma si nu se spune asa ceva, i am spus deja

| Aztecul explică (pentru RAY):

Am scris Peter Kleine pe google si nu imi arata nimic
Imi poti arata o dovada ca asa se spune la numele Petrişor in germana?

| RAY a răspuns (pentru Aztecul):

Unde ar putea fi folosit acest nume

Low German: Petrus
https://en.wikipedia.org/wiki/Low_German
Schleswig-Holstein
Hamburg
Lower Saxony
Mecklenburg

in Germana standard exista doar PETER

German: Peter (Note: The form "Peer" also occurs, albeit less commonly. The Biblical Peter is translated as "Petrus".)

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

În română Petrișor e un diminutiv care denotă că Petre e copil mic sau micuț deci poți spune și Klaine Peter, nu știu sigur mă gândesc că e o posibilitate.
Diminutivul la Petrică și Petruța în germană e Peterle și Petrale.

http://www.limbagermana.online/semnificatia-unor-nume-germane/

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Nu exista asemenea nume in limba Germana

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Klaine Peter =nu exista cuvantul Klaine = klein sau kleine in functie de articol