| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! De cateva luni am o fobie, mi-e frică sa privesc oamenii in ochi și mă rușinez si schimb privirea mai ales în preajma fetelor. Bine la fete se accentuează, ce să fac? E o povară asta, nu o pot stăpâni, vă rog ajutor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

Daca asta se intampla chiar si cu membrii familiei, atunci nu stiu ce sa zic.
Poti sa incerci sa "exersezi" aceasta privire in ochi, si chiar daca te simti jenat, sa incerci sa te uiti din cand in cand in ochii cuiva cand vorbesti cu persoana respectiva. Nu trebuie sa te uiti absolut tot timpul in ochii lor, doar arunci cate o privire din cand in cand.
Daca nu reusesti nici atunci, probabil cea mai buna optiune e sa consulti un psiholog, dar probabil si psihologul o sa incerce sa iti zica ceva similar cu ce am zis eu, pentru ca asta e o problema de natura psihica, si ca sa poti sa o "invingi", cel mai probabil trebuie sa o confrunti.

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Evitarea contactului vizual e ceva complet normal, atata timp cat nu eviti tot timpul.
Imagineaza-ti cat de incomfortabil ar fi pentru cealalta persoana daca nu ai evita contactul vizual absolut deloc.

| Jonathan81 a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi problema este ca mă uit fix in ochii persoanelor nu iau privirea si pe urmă mă rușinez și evit tot timpul privirea in ochii lor devine jenant asta se întamplă cu oricine si la membri familiei! sad

| Jonathan81 a răspuns (pentru Mayhem666):

E adevărat că am avut un moment jenant și de atunci ma confrunt cu așa ceva și nu mai pot scăpa de ea! crying(

| Mayhem666 a răspuns (pentru Jonathan81):

Daca asta se intampla chiar si cu membrii familiei, atunci nu stiu ce sa zic.
Poti sa incerci sa "exersezi" aceasta privire in ochi, si chiar daca te simti jenat, sa incerci sa te uiti din cand in cand in ochii cuiva cand vorbesti cu persoana respectiva. Nu trebuie sa te uiti absolut tot timpul in ochii lor, doar arunci cate o privire din cand in cand.
Daca nu reusesti nici atunci, probabil cea mai buna optiune e sa consulti un psiholog, dar probabil si psihologul o sa incerce sa iti zica ceva similar cu ce am zis eu, pentru ca asta e o problema de natura psihica, si ca sa poti sa o "invingi", cel mai probabil trebuie sa o confrunti.