| PangeeaRogvaiv a întrebat:

De cativa ani sunt indragostita de un prieten foarte bun. Simt ca si el este atras de mine, dar nu stiu daca sa sper sau nu ca si el va raspunde sentimentelor mele.
Voi ce ati face in situatia mea? cum ati proceda? el este putin mai timid de fel.

21 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu te supara, dar una este sa fii timid si alta este sa fii pampalau, carecteristica multor baieti la o anumita varsta. Daca voi sunteti amici de cativa ani si va mai si placeti, nu exista alta explicatie decat ca... oricum el nu este timid. Poate ca este inca copil, stii, voi fetele va maturizati mai repede si mai sanatos decat baietii. Asa ca mai asteapta-l sa creasca mare!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru neutrino):

Copil pe naiba la27 de ani cati are, ne stim de la 19 ani...

| NuMaContrazice a răspuns:

Bate-i niste apropouri mai serioase, sa fi sigura ca isi da seama, si poti sa ii zici daca nu esti prea timida. Daca zice ca te place nu inseamna ca trebuie sa-i sari in brate ca o disperata, pana la urma el e baiat si el trebuie sa faca primul pas, daca ii e prea rusine atunci o sa aveti probleme in relatie mai tarziu...

| 26Geo a răspuns:

Te duci la el si vorbesti deschis cu el, ii spui ce simti pentru el si vezi ce zice, te place sau nu. Daca esti timida, ii scrii un mesaj sau pe mess.Bafta

| genTlemeNNN a răspuns:

Eu i-as spune verde in fata pentru ca sunt baiat si stiu ce vor baietii. Daca ii spui verde in fata apoi intreaba-l daca simte si el la fel sau daca macar te place. Apoi daca zice da sarutal.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru genTlemeNNN):

Este putin mai greu...

| genTlemeNNN a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pff daca chiar il vrei doar pentru tine ar trebui sa-ti iei inima in dinti si sa-i spui ce simti, si sal intrebi si pe el daca simte la fel. Asta cred eu.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru genTlemeNNN):

Asa este, intr-o oarecare privinta, ai dreptate, dar ce te faci cand va despart aproximativ 3000 km si vreo 10 ani de cand va cunoasteti?

| beautifullie a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa-ti marturisesti sentimentele. in orice situatie, mie asta mi se pare cel mai potrivit. mai rau decat sa fii respinsa ce ar putea fi? nu trebuie sa-ti fie teama de nimic

| pefelie a răspuns:

Incepe-i cu niste apropouri. ca va cunoasteti de ceva vreme, ca tu chiar te simti apropiata de el. vrajeste-l asa putin si vezi cum reactioneaza. De obicei baietii (chiar si timizi) daca le plac de o fata si simt ca fata ai bate apropouri se arunca si ei usor. Cand il prinzi in "Out side" (adica, ca si el bate apropuri etc e clar ca vrea) si nu ramane decat sa-l scoti cumva afara sa va vedeti te dai pe langa el cand ramaneti amandoi, il iei de gat, il mai mangaii. Daca isi pierde capu (pentru ca ai zis ca e mai emotiv), e clar il saruti usor, daca o-sa vrea se lasa dus de val daca nu o-sa te respinga inca de cand incepi sa te apropii de el si sa-l atingi usor (poti sa-l atingi si-n gluma, nu neaparat ca-n filme pe sentimente si de-astea, ii mai dai cate un ghiont ca doar nu e asa greu).

Incearca si anunta-ma ce a iesit.
PS# Lasa emotiile acasa, incearca-l tu daca zici ca el e emotiv si nu pare sa aiba intentii. Pana la urma doar il testezi cu apropurile si alea (ii arati momeala) daca el a pus gura pe ea, e clar ca lupta deja e castigata happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pefelie):

Cred ca el m-a testat pe mine...a batut niste apropuri pe mess ca ne intelegem bine, ca vrea sa vina in tara sa facem turul Romaniei impreuna, sa visez frumos si ce visez sa strang in brate etc...ce parere ai? dar sincer.

| pefelie a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Cati ani ai/cati ani are?
E clar, da-i inainte ca e clar ca el a incercat deja doar ca tu n-ai vrut sau n-ai vazut. Dar mai bine asteapta-l sa vin acasa (in tara) ca asa pe mess. (si ai grija ce faci sa nu ajungi cu el intr-un tur prin Germania la cules de "bani") daca ma intelegi happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pefelie):

Avem 27 de ani amandoi. Am inteles aluzia ta, dar el nu-i genul ala.Eu i-am spus ca-l plac cand aveam 19 ani, dar la vremea aia nu a zis nimic, mai alea ca urma sa plece din tara.

| pefelie a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pai si acum tu nu ai pe nimeni acasa? Nici el acolo? Sau doar pastrati legatura? Scuze ca intreb atat de multe dar vreau sa inteleg, sa dau un raspuns cum se cuvine!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pefelie):

Eu am familia acasa sigur, el acolo la fel, locuieste cu familia de multi ani, s-a stabilit definitiv. Noi doar pastram legatura.

| pefelie a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pai si nu ai pe nimeni aici asa ca speri la mai mult cu el thinking

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pefelie):

Nu, nu am pe nimeni, si oricum cu cei care am vorbit am renuntat repede, cred ca e si psihologic pana la urma...nu stiu ce sa zic...

| pefelie a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Si ce te face sa crezi ca el este alesul, ca el e cel cu care vrei sa ai ceva mai mult gandindu- te ca el e la distanta. Acesta e un aspect ce nu merita neglijat! Daca il vrei la nebunie. Nu stiu ce sa zic, ar fi bine si chiar as vrea sa luam legatura sa putem vorbi fluent. Cred ca te pot ajuta cu un sfat. Dar am nevoie sa cunosc mai multe detalii pentru ca e un caz mai special nu ca toate celelalte posturi de pe aici legate de dragostea la 14-16 ani.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru pefelie):

Ce ma face sa cred anumite lucruri? pai comportamentul lui -uneori vorbim ore in sir, alteori nu vorbim cu lunile, ne mai adresam cate un cuvant la evenimente speciale- apoi 4 ani nu am vorbit deloc, ca nu aveam eu net, cand am avut l-am cautat si m-a surprins faptul ca dupa atata timp, desi nu stia id-ul meu, mi-a dat add din prima si nici nu ma uitase, in timp ce pe celelalte colege a trebuit sa stau o jumatate de zi sa i le reamnitesc. Apoi, intr-o discutie din vorba in vorba, mi-a zis ca ar vrea sa vina in tara, sa ne vedem, sa petrecem putin timp impreuna, sa vizitam cele mai frumoase locuri din tara si ca suntem pe aceeasi lungime de unda, ca noi avem mai multe de vorbit si sa visez frumos si ce visez sa strang in brate, Nu stiu ce sa cred.Eu il plac mult, insa nu stiu el...sunt foarte confuza...

| girl28 a răspuns:

Spune-i ceea ce simti pentru el.

| Dumy99 a răspuns:

Zii ce simti! Nu te jena! Stii vorba aceea : Nu risti, nu castigi!