| Doarunaltutilizator a întrebat:

De ce credeti ca unii copii, baieti de la scoala au placerea de a-i tachina sau a-i agresa verbal adica prin injuri pe alti copii care nu sunt si nu se comporta ca ei?
Dupa parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Pramatii. Pentru ca se cred superiori, dar sunt vai de capul lor.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Sa stii ca asa e.
Colegii mei de clasa mai faca sa injura asa din orice fara motiv chiar si de fata cu unii profesori doar fiindca se cred ei mai altfel si mai toti profesorii care ne predau de atata timp spun ca suntem cea mai slaba clasa de a opta din scoala.

| Drimmero a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Generala e de incalzire, astepta la liceu, e alta viata acolo. Eu unul, m-am inteles cu toti, ne mai injuram, dar in gluma, dar nu ne-am certat. Trebuie sa stii cum sa-ti alegi prietenii si trebuie sa stii cum sa vorbesti ca sa-i ai aproape. Tu mai ai putin si termini cu ei, asa ca, fara griji!

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Asa e dar daca o sa ma intru si eu acolo unde intra si ei la anul majoritatea au zis ca vor la grup ca poti intra acolo usor si cu 2 daca o saa pic si eu acolo eu nu prea ma descurc la romana sau mate la romana mai intelegi ceva dar la mate e greu.

| Drimmero a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Te inteleg, mie niciodata nu mi-a placut matematica, dar niciodata. Eram si eu ca tine la matematica.Am tras tare la romana, era materia care mi-a placut mereu. Stai linistit, grupul lor sa o fie ''slabit'', nu o sa vina toti din clasa ta acolo, asa ca poti usor-usor sa te imprietenesti cu colegii din generala, ai un prilegiu, parerea mea/

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Nu m-am gandit asa, mersi.
Nu te supara dar cat ai luat la examen cand l-ai dat? cum a fost?
Intreb din curiozitate.

| Drimmero a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu mai stiu cat am luat, am luat o nota destul de mare la romana. Cum sa fie, am avut ceva emotii, pentru ca se anunta greu pe atunci, dar m-am descurcat. Daca inveti, nu ai de ce sa-ti fie frica, orice subiect ti-ar da, asta este tot ce-ti pot spune.

13 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

PROSTI!

Sa nu-i bagi in seama, stiu cum te simti dar crede-ma...

O sa vina vremea in care ei o sa depinda de cei ca tine. Tine minte asta!

Pe mine nu ma afecteaza chestiile de genul si nu te-ar afecta nici pe tine daca nu le-ai da atat de multa atentie.

Te injura? Asta e, lasa-i! Mare lucru, vorbe.

Te bat? Daca te bat sau daca te ating violent atunci iti recomand sa faci cativa ani de karate sau kick-box.
Eu am facut 6 ani de karate si de atunci nu s-a mai atins nimeni de mine.

Injurii am auzit mereu dar nu le-am pus la suflet dar hei, asta-i viata.

Acum poate ca esti "tocilar" si chestii de genul in ochii lor dar candva poate ca o sa le fii sef si o sa le platesti salariile infecte.

CU TOATE ASTEA trebuie sa crezi!
Daca tu nu crezi ca o sa ajungi acolo atunci nu o sa ajungi. Lucreaza, perfectioneaza-te si nu te mai lua dupa ce spune lumea.

Nu imi pasa daca 99% din oameni spun ca un raspuns este bun! Daca eu consider ca este gresit si ca 1% au avut dreptate atunci asa fac si stii de ce? Pentru ca este alegerea mea!

Nu incerca sa te schimbi daca te simti confortabil asa cum esti, daca esti multumit cu tine.

Ei *de obicei* sunt niste "lipitori" carora mamii si tatii le platesc tot, inclusiv prietenii. ---> Da, de multe ori cei cu bani ii "cinstesc" pe aia cu muschi si fara creier ca sa-si faca un fel de gasca.

Si uite asa vin sa se ia de tine.

Sa-ti dau un exemplu.
De mine se tot luau unii. Numai verbal, evident. *nu prea au curaj sa ma atinga * Zi de zi... Pauza de pauza. Dar hei, nu se luau toti! Erau doar 1-2, aia mai "instariti" care pur si simplu se dadeau mari si tari in fata "haitei".

La un moment dat tipilor alora li s-a intamplat ceva urat *nu le-am facut eu nimic* si atunci am observat ca haita nu actiona fara ei.

Deci daca se ia careva de tine atunci nu ii bagi in seama. Daca te loveste atunci te aperi sau fugi si mergi si vorbesti cu un profesor.

Daca ti-e frica atunci apuca-te de un sport de auto-aparare.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dominare = alpha = succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte cunosc, astfel de persoane au probleme în familie, exemplul pe care îl văd în familie sau modul în care copilul este tratat, influențează comportamentul acestora față de ceilalți. Unii o fac pentru a-i impresiona pe alții, că ei dețin "puterea", vor să fie ca ei și sunt multe alte cauze. ( și aici nu mă refer doar de agresiune verbală, ci și fizică)
Depinde de la persoană la persoană.
https://www.youtube.com/watch?v=1a3_S-2dA_I

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosti prost.
Bullying-ul mai mereu pleaca de la cei bogati si razgaiati, astia sunt educati cel mai prost si de cele mai multe ori copiaza comportamentul parintilor fata de cei care nu sunt ca ei.

Cineva inteligent a spus ca un om cu adevarat valoros se cunoaste dupa cum se comporta cu subalternii sai, si nu cu egalii, sau ceva de genul.
Mai toti cei bogati au caractere de rahat.

Cei care nu sunt de nivelul lor financiar sunt mai ales victime ale bullying-ului.

Da, depinde de la persoana la persoana, dar majoritare sunt situatiile descrise de mine, cu aia bogati.

| Doarunaltutilizator explică (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate aici.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi vine sa cred dar Berzerka1 cam are dreptate. Cel putin in experienta mea din toti anii de scoala, majoritatea aveau familii bune, instarite. Cei care erau mai saraci sau °sub ei ° erau cei luati de prosti si batjocoriti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Eiii, eu spun din ceea ce am văzut în școala mea, în jurul meu, vecinii etc. cum am spus : depinde de la persoană la persoană. Bineînțeles, și varianta ei este corectă, sunt multe alte variante. Nu neapărat cei bogați își bat joc de cei mai săraci.