| Cumintzel a întrebat:

de ce in ziua de astazi se face asa mare diferenta intre copii care au iphone "sunt cei mai tari" si copii care nu au iphone "cocalari"? Si dc toata lumea isi face o prima impresie dupa situatia financiara si dupa hainele de firma? Credeti ca este corect? De ex cunosc persoane care nu au chiar asa multi bani si isi cumpara telefoane scumpe in rate si se lauda ca au o multime de bani si care isi cumpara haine doar de la second hand si se lauda in continuare si tot timpul acele persoane sunt vazute bine de alti copii, iar cei care vor sanpara ceea ce sunt in realitate nu sunt bagati in seama de nici un copil. Credeti ca este corect, voi faceti la fel? Ati vrea sa puteti face ca toata lumea sa para ceea ce este cu adevarat nu ceea ce vrea sa fie? Eu am impresia ca in Romania este cel mai ridicat procent la acesti copii? Eu daca as putea as face ceva impotriva:acesei situatii, in sistemul de invatamant si in multe altele care eu nu pot sa le schimb si cei care sunt la putere doar inrautatesc aceaste probleme. happy

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Urăsc etichetele.Copil prost,rău, turbat, cocalar, pițipoancă,
tocilar, satanist... sunt doar câteva din ideele preconcepute.Nu mai contează adevăratele valori.Nu mai contează ce ești de fapt contează doar cum ești privit(evident asta te marchează și pe tine și te face să crezi că ești la fel cum te-au descris alții)Interesele contează și oamenii nu mai caută prieteni adevărați ci oameni care le pot fi mult mai de folos. Până și dacă X vrea să fie prietenă cu Y ea nu poate deoarece Z(șefa care ar exclude-o dacă s-ar împrieteni cu Y)nu este de acord fiindcă e rușinos.

| Cumintzel explică (pentru zurick):

Deci inteleg ca si tu esti impotriva la ce am zis eu?

| zurick a răspuns (pentru Cumintzel):

Sunt perfect de acord. Însă nu prea cred că se va schimba ceva.

| Cumintzel explică (pentru zurick):

Da si eu cred la fel pentru ca aceste probleme sunt cauzate de conducerea"minunata" care distruge tara si fura in loc sa faca ceva folositor pentru tineri care nu au unde sa mearga pentru ca toti se imbata ca si carpele si se bat pana se omoara si nime nu face nimic impotriva. Urasc ceea ce a devenit acesta tara si urasc ceea ce o sa devina.hee hee

| zurick a răspuns (pentru Cumintzel):

Nimic nu e păstrat totul e vândut. După ce o să ajungem să vindem întreaga țară(s-a început deja asta), o să mergem la cumpărătorul nostru să facem rost de apă, hrană etc(oricum asta-i și capcana în care cădem)Groasnic îi că ne-am acomodat cu ideea în loc să schimbăm ceva.

| Cumintzel explică (pentru zurick):

Multa lume decat sa schimbe ceva pleaca in alta parte si deja este prea tarziu pentru ca totul este furat si vandut. Imi pare rau pentru aceasta tara pentru ca este tara in care m-am nascut da a devenit o tara de tot râsul in care nu mai poti face nimica, numai batjocura de ceilalti si sa furi.

| Wøodenpints a răspuns:

Cite-ți pune etichetă ție ca om, în funcție de ce telefon ai, e idiot.
Cine consideră că e cool să dai 20j de milioane pe un căcat de plastic cu un singur buton, e și mai idiot.