| Useria a întrebat:

De ceva timp am in minte ideea scrietii unui roman politist, dar nu stiu cum sa incep. Am cautat careva sfaturi ajutatoare despre cum sa fac si sunt bune dar sunt lucruri care nu le stiu prea bine...de exemplu limbajul folosit poate fi contemporan? Profesoara de romana ne-a dat de citit dar nu-mi plac deloc, ca Ciocoii vechi si noi sau marog romane vechi cu limbaj de la tara...astea nu-mi plac. Mie imi plac cele contemporane care au adevarata arta a limbajului, pe care nu-l gasesc in Cioocoii vechi si noi de exemplu. M-am abatut. Pe scurt, vreau niste sfaturi despre cum ar trebui sa incep, ce limbaj sa folosesc, ce atrage oamenii avand in vedere ca vreau sa scriu un roman politist.

Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

Limbajul ar trebui sa fie contemporan, pentru ca majoritatea adolescentilor se plictisesc din prima daca gasesc un limbaj rural sau invechit. Oamenii in principal sunt atrasi de "misterele imposibile". Ceva care sa fie paradoxal
in circumstante obisnuite.
Ai grija la partile romanului:
-Inceputul. Aici trebuie sa scrii ceva intrigant. (Toate exemplele o sa le iau din Pretty Little Liars, cea mai tare carte de mister pe care o stiu)
ex: Alison a fost data disparuta.
-Cuprinsul: Aici e practic desfasurarea primei parti a actiunii.
ex: Dupa doi ani, a fost gasit cadavrul lui Alison ingropat in gradina casei ei.
-Paradoxul: Ceva imposibil, care sa il convinga pe cititor sa citeasca in continuare.
ex: Cele mai bune prietene ale lui Alison au vazut-o si au vorbit cu ea.
-Continuarea actiunii: Aici se desfasoara a doua parte a actiunii.
ex: Prienele lui Alison au mai primit indicii despre locul unde se afla Alison. Aceasta le contacteaza pentru a se intalni.
-Ultima parte a actiunii: Acum este partea cea mai incitanta. Acum ar trebui prins infractorul.
ex: La locul stabilit, fetele aduc politia si o forteaza pe Alison sa se intoarca acasa.
Finalul: Aici povestesti pe scurt toata intamplarea si explici toate paradoxurile.
ex: Alison avea o sora geamana schizofrenica, tinuta secreta de familie. Aceasta, geloasa pe Alison ca e mai populara, a facut oarecum schimb de identitate cu Alison si a trimis-o pe aceasta intr-un sanatoriu. Alison si-a omorat sora cand s-a intors, ca sa isi poata recupera viata.

Asta a fost tot. Sper ca te ajuta!

~Roksi

2 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

E ca si cum i-as spune lui eminescu cum sa-si scrie poeziilehappy trebuie sa ai tu imaginatie

| herbil6 a răspuns:

Iti recomand sa te inspiri din cartile pe care le-ai citit bafta