| FocusMood a întrebat:

As vrea cateva sfaturi, trucuri in legatura cu increderea in mine. Sunt timid, toti mi se par superiori, toti cred ca ma judeca, etc. Pe moment asa cred, dar dupa stiu ca nu este asa... De exemplu: Stau pe o banca in parc iar pe o alta banca e o persoana apropiata de varsta mea (la cele mai in varsta ca mine nu prea ma intereseaza laughing ) si incep sa-mi imaginez, ca zice nu stiu ce de mine sau nu stiu ce gandeste...
Cateodata am niste impulsuri prin care prind foarte multa ambitie si in acelasi timp incredere in mine dar se duce cam repede laughing
Peste cateva saptamani voi avea examenul auto (traseul) si nu prea am emotii pentru ca stiu ca, conduc foarte bine, nu am probleme, dar asa zic acum, cand se va apropia si mai mult...
Imediat ce am dat sala, ziceam : Ce, mare chestie, conduc cu un politist in dreapta si asta e, dar in timp incepe sa-mi scada increderea si anul acesta voi avea si bacul, so...
Am cam abatut de la subiect, vreau doar niste sfaturi ce sa fac si nu vr de genul: imagineaza-ti ca cei din jurul tau sunt in chiloti, nu prea merge, adica nu stau pe moment sa-mi imaginez chesti, poate ca asta e problema mea, trebuie sa-mi aranjez gandurile, sa mi le controlez. Of!

8 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Si eu sunt exaact la fel, doar ca am simtul umorului si asta ma ajuta sa trec peste. Tot ce cred eu ca cred altii despre mine e doar in capul meu. Am cerut odata parerea cuiva care am crezut ca ma crede o ratata si a zis ca ce am ca nu e deloc asa si chiar ma admira, am ramas masca. Trebuie sa ai incredere in tine, sa te sprijini tu pe tine, gandeste-te ca in tine sunt 2 de tu, unul tare in gura si curajos si unul fricos, timid. Cand cel timid e la conducere incearca sa il aduci pe cel curajos in scenawinking. Poti sa cauti oameni care sunt la fel ca tine. E super cand poti vorbi cu cineva ORICE si sa te inteleaga, ba chiar sa simta aceleasi emotii ca tine, sa va completati unul pe celalalt. Nu uita esti special si minunat doar ca nu iti dai seama.

| FocusMood explică (pentru AtateaConditii):

Mersi pentru raspuns, e interesanta chestia cu 2 de eu laughing o sa incerc big grin

| emmaemilia a răspuns:

Gandeste.te ca nu esti singurul care crede asta despre el insusi...de unde stii ca tipul de pe banca nu avea aceeasi problema ca tine? Bacul si examenul auto a fost dat de miloane as putea spune de miliarde de persoane! Daca stii ca esti bun asta este momentul propice sa o demonstrezi...si incearca sa nu mai gandesti pesimist.....stii cartea aia The secret? Ideea ei este ca daca iti doresti ceva doarte mult se va indeplini! Daca gandesti pozitiv si chiar de exemplu iti spui in oglinda : O vai ce frumos sunt! sau de fata cu toata lumea, subtil dar la modul serios, asa te vor crede cei din jur si vor spune ca le esti superior lor! Totul e sa stii ca lumea de.a lungul secolelor dar mai ales acum a trecut prin asta...chiar si eu am momentele mele de timiditate si de panica maxima...dar cu cat spui ca va fi usor si ca te vei deacurca neluand capul turmei care tremura imprejurul tau tinand.o cu cheatii de genu vai ce greu va fi....vai mooor...cu atat va fi mai bine happy Bafta la toate

| emmaemilia a răspuns:

Scuze pentru greselile de scriere...stii si tu cum e tastaura telefonului...crede.ma: chiar nu sunt analfabeta laughing)))))

| FocusMood explică (pentru emmaemilia):

Stai calma, am inteles laughing Multumesc frumos, chiar am inteles ceva. Adica trebuie sa zic mereu ceva pozitiv, chiar daca nu cred, cu cat voi zice de mai multe ori cu voce tare in fata a mai multor oameni, cu atat incep sa cred mai mult, nu?

| emmaemilia a răspuns:

Ceva de genul...adica ai vazut si tu copiii 'populari' adica astia cu likeuri pe facebook si atele... sa nu crezi ca sunt mai presus decat tine... ideea este ca ei cred ca sunt buricul pamantului laughing)

| emmaemilia a răspuns:

Si, de fapt, trebuie sa crezi ceea ce zici...cat de mult poti

| FocusMood explică (pentru emmaemilia):

Ok, am inteles! Mersi