| Apokales a întrebat:

Homosexualitatea este o problema genetica, psihologica sau datorata mediului. Este ceva natural?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Se poate ca fiecare din aceste variante sa fie valide, in egala masura.
Nu ma incred in "descoperirile" stiintifice, la capitolul asta.Ele au o agenda, aceea de a elimina discriminarea, atat de pregnanta in timpurile trecute.Cateva "descoperiri" stiintifice nu au nicio legatura cu impartialitatea academica, ci cu diferite curente sociale ce activeaza in sprijinul sau defavoarea unei comunitati.
Stiinta spune ca homosexualitatea este pur genetica, adica individul este deja predispus tendintelor sexuale de acest tip, inca de la nastere; cu alte cuvinte, persoanele gay nu ar trebui discriminate pentru ca stiinta spune ca nu e vina lor, ca nu se pot abtine.Intr-adevar,sexualitatea odata definita NU se poate abinega.Dar aceasta descoperire vine in sprijinul activismului LGBT, care s-a straduit, ceva timp, sa obtina legiferarea homosexualitatii, intr-o era in care aceasta conditie era inclusa in categoria bolilor mentale si disfunctiilor sexuale.Prin aceasta descoperire si prin acceptarea ei la nivel global, activismul de acest tip are cale libera catre alte si alte obiective setate, pe care le observam implinite astazi:casatorie, adoptie etc.

Ce vreau sa spun este ca NU reneg legitimitatea acestei "descoperiri" pe scara larga.Sunt foarte convins ca foarte multe cazuri de homosexualitate SUNT genetice.Dar este absurd sa te lasi purtat de iluzia generalizarii,sa consideri ca explicatia genetica acopera toata comunitatea gay, pentru ca nu este asa.

Este FOARTE adevarat ca traumele din copilarie au posibilitatea sa schimbe intr-atat de mult chimia creierului, incat aparitia unei astfel de orientari sexuale nu pare deloc neplauzibila, in anumite cazuri, in anumite persoane.(si cunosc)
Apoi, homosexualitatea este o disfunctie sexuala.Este anormala.Nu neaparat boala, dar sa spui ca orice altceva in afara de heterosexualitate poate fi catalogat drept "normal", este o eroare fundamentala.
Nu poti vorbi despre "natural", cand discuti despre homosexualitate.Atractia sexuala fata de acelasi sex, daca se incadreaza in genetica, este o eroare a naturii, o anomalie, deoarece oamenii nu au fost conceputi pentru asa ceva.

Nu aduc niciun "hate" nimanui, apropo.Consider ca doi barbati sau doua femei merita sa se iubeasca.Doar spun ca ar trebui sa nu mai privim aceasta orientare ca pe ceva normal, sau ca pe ceva natural, pentru ca nu e.(de unde aversiunea mea fata de casatorie si adoptie)

107 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homosexualitatea nu este o problema,putem vorbi de cauza ei,eu din ce am citit poate sa fie din cauze genetice si poate datorita mediului in nici un caz aceste persoane au o problema psihologica,nu exista natural, pentru ca natura nu are un scop,sens,totul e asa la intamplare,cauza si efect,natura nu este constienta de existenta sa,pentru cei care spun ca iti poti schimba orientarea sexuala sa imi dovedeasca ca sunt atrasi de acelasi sex,asa ceva nu se poate,sunt pers care descopera mai tarziu in viata ca sunt gay si uni spun ca tia schimbat oreientarea, nu a schimbat nimic, eu fiind hetrosexual nu o sa simt in vechi nimic pentru barbati, nici daca e fat frumos din poveste, poate uni bisexuali nu stiu ce sunt, dar un gay e gay si ramane pe viata simplu, desi eu cred ca cauza este genetica 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate putin din fiecare. Deviatiile sunt in general genetice (cum te nasti) dar si mediul te formeaza. Nu este normal, este o deviatie de la natural. Citeste Omul delincvent a lui Cesare Lombroso si vezi cum iau nastere comportamentele deviante.
Norma este barbat si femeie, asa a fost la inceput si asa ramane pana la sfarsitul veacurilor. Pot sa existe si alte preferinte dar ele deviaza de la normal.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Mi-am pus intrebarea daca nu ar mai fi oameni hetero, ce s-ar intampla? (R.: am disparea) Dar un prieten a venit cu ideea ca homosexualitatea este raspunsul naturii la faptul ca suntem prea multi, argumentand ca sunt sanse de 20% ca ultimii 2 copii din 10 sa fie homosexuali. Si totusi ultimii 2 copii ii faci la o varsta inaintata, daca la acea varsta parintii nu mai reprezinta un reper pentru descoperirea indentitatii sexuale a copiilor?

| StrongHeart a răspuns:

O problema la care m-am gandit mult.
Eu zic ca e o combinatie intre ce e scris in codul genetic si reactia individului cu mediul extern.
O problema? Asta e relativ,depinde,pentru unii inteleg ca nu e o problema,cine suntem noi sa le dictam altora cum sa-si traiasca viata? Singurul lucru care ma deranjeaza e ca se promoveaza peste tot, adica ok, esti gay sau nu, nu conteaza pentru mine asta, dar lasa omul sa decida singur nu ii baga pe gat ca e ok sa fii gay sau ca e cel mai mare pacat si ca trebuie sa se omoare.
Lasa omul sa gandeasca pentru el.
Asta e singura problema si media in general e unidirectionala pe subiectul asta si nu lasa loc de exprimare libera.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După mine este un handicap. Se poate să spune că e natural, dacă asta te satisface.
E nenorocit.

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Si pe mine ma deranjeaza propaganda asta LGBT si ce alte grupuri mai sunt implicate, plus inclusivismul asta, sa nu-i marginaliza, sa nu-i lasam deoparte. Aproape ca credinciosii devin mai urati decat homosexualii pentru reactia lor conservatoare fata de aceasta miscare nenaturala. Si cineva mai spunea ca individul se poate schimba daca este homosexual, se poate? Poate, in ideea in care simte o atractie catre o persona de acelasi sex, sa isi schimbe acea atractie?

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Nu ma satisface, Adrian. Dar vreau sa aud mai multe pareri, subiectul incepe sa ma calce pe nervi si inainte sa calc pe cineva pe cap vreau sa stiu ca am avut dreptate laughing. Si daca este un handicap, de ce lumea nu cauta solutii? Ce creaza acel handicap, natura?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Am o părere a două persoane avizate. După ei nu există soluții.
Soluția ar putea începe cu educație sexuală asumată de către familie și școală.
Apoi studiul fenomenului fără prejudecăți.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Deci astea ar fi masurile pe care le-ai lua tu, personal? Educatia sexuala si studiul fenomenului fara prejudecati, nimic mai mult?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Salutare TheOracle, in Biblie scrie ca Dumnezeu stia ce fel de om o sa fi tu in viata asta inainte ca tu sa te nasti, Dumnezeu decide ce fel de om vei fi in viata si asta prin nastere. O alta presupunere ar fi ca copii redusi in gandire sunt predispusi spre sodoma si gomora s-au singuratate iar preotii din Romania si din Europa de Est spun ca Dumnezeu iti blesteama copii si nepotii din cauza pacatelor pe care le ai:

"Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei. Să nu ai alți dumnezei in afară de mine! Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujești, căci eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care-i pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce mă urăsc pe mine, până la al treilea și al patrulea neam, și mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce mă iubesc și păzesc poruncile mele" (Ex 20, 2-6). Formularea catehetică este: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău. Să nu ai alți dumnezei în afară de mine; să nu-ți faci chip cioplit, ca să te închini lui".

Deci prin concluzie lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale in strainatate oamenii din categoria asta muncesc, platesc taxe, contribuie la bugetul de stat si la casa de pensii.

Inca ceva exista o teorie veche de cand lumea care suna cam asa: "Daca copilul e prost la cap inseamna ca si parintii lui sunt la fel de prosti ca el" de ce asta? e simplu copilul e oglinda parintilor ii mosteneste pe ei. La romanii e o vorba din batrani care suna cam asa "Ce se naște din pisică, șoareci mănâncă." asa si cu prostii.

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Pentru ca lumea e preocupata de alte lucruri.Fiecare incearca sa mearga pe drumul lui, unii gresesc mult si se lovesc cu capul de asfalt si invata ceva, altii nu invata nimic.Altii nu se lovesc niciodata de unele probleme pentru ca au noroc.
In cazul homosexualitatii,s-a practicat de cand lumea si au fost mereu vazuti de sus,acum lumea s-a schimbat si a inceput sa inteleaga ca trebuie sa existe o toleranta ca sa nu existe probleme in societate.
Unii iau toleranta asta drept slabiciune si se folosesc de ea,dar,nu uita toleranta asta e necesara,indiferent despre ce vorbim,ca sa nu existe razboaie si sa existe stabilitate in societate.
Daca te intereseaza cum a ajuns lumea cum este in ziua de azi trebuie sa te uiti la istorie.
Iti recomand un videoclip,explica destul de bine evolutia societatilor,inclusiv cea in care traim,de ce exista oameni care traiesc drame iar altii sunt fericiti,de ce apar in societate revolutii si multe altele.
Ce e realitatea pana la urma? Suntem liberi sau ne controleaza cineva perceptiile despre realitate?
Eu cred ca suntem rezultatul evolutiei si avem in noi sentimente precum dragoste,acceptare,iertare,simtim cand apropelui ii este rau,dar avem si sentimente urate care apoi pot duce catre violenta si razboi precum ura,gelozie,indiferenta,lacomie si tradare.
Ar trebui sa ne acceptam trecutul si istoria si cu bune dar si cu rele pentru ca daca nu invatam din istorie,ea se repeta.
In cazul de fata, nu trebuie nici sa te apuci sa omori gay pe strada cum au facut multi, dar nici sa acceptam lucruri care sunt aberatii, de exemplu daca eu ma gandesc maine ca vreau sa fac sex cu un delfin ar trebui sa existe oameni sa te opreasca si sa iti spuna de ce nu e bine, nu sa te incurajeze.
Ai aici video-ul si inca unul, foarte interesante.
https://www.youtube.com/watch?v=dwLKaPwUKlk
https://www.youtube.com/watch?v=RST8VOlT9H8

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O inca ceva in Biblie (cuvantul lui Dumnezeu) adulterul, desfranariile, c+urvia, avortul este considerat un pacat si se spune ca Dumnezeu o pedepseste crunt pe femeia care avorteaza astfel urmatorii copii vor iesi cum vor iesi.

Preotii stiu absolut tot ce trebuie sa stii despre copii si cum se manifesta.

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Ce ai vrea sa se faca mai mult? De la educatie pleaca totul sa stii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copii nu sunt vinovati cu nimic ca s-au nascut in lumea asta asa.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt ateu, dar suna destul de dur ceea ce spui. Am auzit asta, dar sa ii pedepsesti pentru pacatele parintilor, mi se pare nedrept. Si cred ca lumea nu se duce de rapa, suntem in regula la capitolele foame, razboi, molime, le-am eradicat pe toate. La nivelul societatii, simt ca se duce naibii!
Individualismul ne-a indepartat de familie, in Romania inca nu de tot, dar urmeaza.
Unii accepta ideea de a veni niste refugiati care-s de fapt niste imigranti ce forteaza granitele, invadatori. Daca stramosii nostri ar vedea ce se intampla acum cu Europa s-ar crucii in mormant, si-au dat sangele pentru a lupta cu otomanii, iar acum ii primim cu bratele deschise.
Pe plan politic suntem praf.
Si mai este si chestia asta cum ca daca nu accepti homosexualii, nu esti deschis la minte. Te privesc de parca esti un inapoiat pentru ca nu esti de acord ca unii sa se "combine".

| StrongHeart a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci copiii platesc pentru pacatele parintilor dar nu sunt cu nimic vinovati ca s-au nascut in lumea asta asa.Nu vezi contradictia?

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Stiu ca realitatea asa cum o privim noi este subiectiva si nu dau in cap nimanui pe strada, dar am auzit idea ca este naturala homosexualitatea. Si am inceput sa am unele indoieli, asa ca am zis sa cer mai multe pareri. Am niste idei mai conservationiste si nu-s de acord cu multe chestii noi, dar vechi, in societate.
Am auzit ideea ca apar homosexuali, nu apar, doar se manifesta mai des ca nu isi iau topoare-n cap.

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Asta spune religia ortodoxa, nu avem lideri spirituali care sa faca un update bibliei si s-o interpreteze pentru zilele noastre. Tin sa cred ca cultul catolic are alta parere, nu?

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Religia a avut mereu ceva de spus despre cum sa traiasca oamenii de rand.Aceeasi religie spune ca o sa arzi in iad daca nu crezi in acest zeu atotputernic.
Catolicii sunt cei mai perversi, documenteaza-te despre abuzurile facute de catolici in vest.Noi,de bine, de rau stam bine la capitolul asta.Dar totusi, religia e religie politica e politica, de ce trebuie mereu amestecate cele doua?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Eu personal nu pot lua măsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Esti de acord cu marsul Gay pride? Au facut si in Cluj anul trecut. Profii de la facultatea FSPAC au mers sa arate ca sunt alaturi de ei. Imi pare ca libertatea absoluta duce la tiranie, esti sclav al placerilor si crezi ca poti face orice pe pamant. Defilam pentru libertatea de a fi devianti? Pai nu are nimeni treaba cu cei diferiti dar nu faceti turul orasului. Nici ca hetero nu m-as duce sa fac turul orasului sa arat ca sunt cel mai bun. Imi pare rau dar cand ma gandesc la pacatele sexuale cum ar fi homosexualitatea, incestul si altele ma gandesc la Sodoma si Gomora. Daca a trebuit sa se coboare Sfanta Treime sa vada daca sunt chiar asa de pacatosi, inseamna ca pacatele astea sunt chiar strigatoare la cer. Bine ca sfanta treime a venit in primul rand pentru Avraam sa-i vesteasca nasterea unui fiu la batranete dar asta e alta treaba.
E strigator la cer sa mergi impotriva naturii. Marile orase si marile universitati din tara tind sa accepte tot mai multe idei nepotrivite pentru niste tineri educati ce ne tinem.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mă simt mult mai normală decât mulți de aici laughing.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord cu nici un mars, am zis eu asta?!
Daca sunt ateu nu inseamna ca nu sunt de acord cu morala crestina sau ca urasc tot ce inseamna biserica. Nu suport nici modul in care este interpretata libertatea, desi imi place sa fiu liber, chiar daca stiu ca nu sunt si nici nu voi fi vreodata. Si repet urasc modul cum este inteleasa ideea de a fi deschis la minte, open-minded.

| Apokales explică (pentru supadeceapa):

De ce zici asta?

| Apokales explică (pentru Teffan):

Cred ca asta-i atitudinea. Este ceva anormal, lumea trateaza ca pe ceva normal de frica discriminarii si trecutului violent. Si propaganda intinsa la maxim de LGBT pentru ca exista un cadru ce le permite asta acum. Iar stiinta nu face nimic pentru indreptarea problemei pentru ca nu doreste discriminare, exclusivism.
O ultima intrebare, ce parere ai despre acest inclusivism, chiar trebuie sa ii tolerezi, devine o mandrie ca te manifesti ca homosexual si ca esti langa ei, pentru unii? Eu unul nu pot sa ii sufar laughing.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai, un copil care s-a nascut cu handicap cu ce e el vinovat ca s-a nascut asa? copii platesc pentru pacatele parintilor. Ar trebui sa ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si ca putem munci ca mai rau e cand esti bolnav.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar de ce sa faci un mars pentru ca esti gay si nu isi vede de treaba lui, de poponareala sau ce face el?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt curioasă care mi-e handicapul și cu ce mă încurcă în a munci, că-n atâția ani încă n-am aflat laughing.

Tu nu ești ăla care voia să-și oblige iubita să se prostitueze? big grin Un adevărat creștin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

"La nivelul societatii, simt ca se duce naibii!" uite ce cand faci un copil tu il cresti te ocupi de el practic da, dar in ce priveste educatia si limbajul acolo nu prea ai timp sa ii explici pentru ca esti la munca si dupa ce vi de la servici obosit si fara chef de viata nu mai stai sa pierzi vremea.
Prostia e impartita in mod egal atat la barbati cat si la femei, cat despre gena asta a homosexualitatii eu mi-am spus punctul de vedere mai inainte. E pacat ca un barbat sa poarte haine de femeie si o femeie sa poarte haine de barbat.
Copilul de mic trebuie dus la medic, psiholog, preot si mai ales are nevoie de parinti alaturi. Fiecare miscare pe care o face omul pleaca de la creier, fiecare gest si asa mai departe, acum nu stau sa intru in detalii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru supadeceapa):

Aia am spus-o la nervi dar mi-am revenit pe moment. Copilul de mic trebuie dus la medic, psiholog, preot si mai ales are nevoie de parinti alaturi. Fiecare miscare pe care o face omul pleaca de la creier, fiecare gest si asa mai departe, acum nu stau sa intru in detalii.