| Apokales a întrebat:

Homosexualitatea este o problema genetica, psihologica sau datorata mediului. Este ceva natural?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Se poate ca fiecare din aceste variante sa fie valide, in egala masura.
Nu ma incred in "descoperirile" stiintifice, la capitolul asta.Ele au o agenda, aceea de a elimina discriminarea, atat de pregnanta in timpurile trecute.Cateva "descoperiri" stiintifice nu au nicio legatura cu impartialitatea academica, ci cu diferite curente sociale ce activeaza in sprijinul sau defavoarea unei comunitati.
Stiinta spune ca homosexualitatea este pur genetica, adica individul este deja predispus tendintelor sexuale de acest tip, inca de la nastere; cu alte cuvinte, persoanele gay nu ar trebui discriminate pentru ca stiinta spune ca nu e vina lor, ca nu se pot abtine.Intr-adevar,sexualitatea odata definita NU se poate abinega.Dar aceasta descoperire vine in sprijinul activismului LGBT, care s-a straduit, ceva timp, sa obtina legiferarea homosexualitatii, intr-o era in care aceasta conditie era inclusa in categoria bolilor mentale si disfunctiilor sexuale.Prin aceasta descoperire si prin acceptarea ei la nivel global, activismul de acest tip are cale libera catre alte si alte obiective setate, pe care le observam implinite astazi:casatorie, adoptie etc.

Ce vreau sa spun este ca NU reneg legitimitatea acestei "descoperiri" pe scara larga.Sunt foarte convins ca foarte multe cazuri de homosexualitate SUNT genetice.Dar este absurd sa te lasi purtat de iluzia generalizarii,sa consideri ca explicatia genetica acopera toata comunitatea gay, pentru ca nu este asa.

Este FOARTE adevarat ca traumele din copilarie au posibilitatea sa schimbe intr-atat de mult chimia creierului, incat aparitia unei astfel de orientari sexuale nu pare deloc neplauzibila, in anumite cazuri, in anumite persoane.(si cunosc)
Apoi, homosexualitatea este o disfunctie sexuala.Este anormala.Nu neaparat boala, dar sa spui ca orice altceva in afara de heterosexualitate poate fi catalogat drept "normal", este o eroare fundamentala.
Nu poti vorbi despre "natural", cand discuti despre homosexualitate.Atractia sexuala fata de acelasi sex, daca se incadreaza in genetica, este o eroare a naturii, o anomalie, deoarece oamenii nu au fost conceputi pentru asa ceva.

Nu aduc niciun "hate" nimanui, apropo.Consider ca doi barbati sau doua femei merita sa se iubeasca.Doar spun ca ar trebui sa nu mai privim aceasta orientare ca pe ceva normal, sau ca pe ceva natural, pentru ca nu e.(de unde aversiunea mea fata de casatorie si adoptie)

107 răspunsuri:
| Apokales explică (pentru supadeceapa):

Te rog, inceteaza! Da-mi un raspuns decent si nu enerva oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este puțin din fiecare, nu este o problema(lăsând la o parte că toți cam au probleme psihologice bipolaritate etc etc), natura nu face greșeli doar se poate schimba într-o infinitate de posibilități(bine nu o infinitate, exista doar 2 energii universale, feminina și masculina sa zicem), homosexualitatea este una din ele, nu exista doar homo, pana sa ajungă cineva homo, trebuie sa treacă prin mai multe faze, sa zicem că nivelul 1 este sa fii de acord cu chestia asta, celelalte sa te comporți feminin, sa fii bisexual etc etc și nivelul 9 gay și ultimul să-ți schimbi sexul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

"Cand Dumnezeu l-a creat pe om la facut dupa chipul si asemanarea lui" uite, cei care fac parte din LGBT gandesc diferit nu stiu ce sa spun. Ei au ales viata asta nu stiu ce sa zic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand faci un copil fie ca e prost s-au destept poti sa te astepti la orice.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fiecare parinte isi cunoaste propriul copil.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Ok, deci este putin din fiecare si este anormal. La faza cu transexualitatea pentru mine unele lucruri sunt batute-n cuie, si anume este o problema psihologica ce poate fi rezolvata fara dar sau poate. Pentru mine exista doar doua sexe vis-a-vis de oameni, barbat si femeie si punct. Nu iau in considerare ca pui o peruca pe moaca si te declari femeie ca barbat, e o prostie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

TheOracle ca sa iti arat cum se manifesta poponarii si cat de prosti sunt acei copii uitate la RuPaul's Drag Race pe YouTube si ai sa intelegi. In strainatate in Anglia, SUA, Occident, oamenii acolo nu fac botezul copiilor in cristelnita cu preot in biserica si cu ritualul acela prin altar pentru ca ei sunt atei l-au abandonat pe Dumnezeu bisericile au fost demolate sau vandute pe nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mai e o vorba tot din Biblie care suna cam asa: "nu judecati ca sa nu fiti si voi la randul vostru judecati".

| Rihhana1 a răspuns:

Este o problema mentala, o problema in care oamenii percep lucrurile diferit.

| Teffan a răspuns (pentru Apokales):

Da, dupa părerea mea, homosexualitatea merita tolerata, indiferent dacă e sau nu normala. Dar acea toleranta trebuie sa aibă limite, nu trebuie sa se ajungă pana la nivelul căsătoriei și adopției de copii.
Sa știi ca nu oamenii în sine sunt problema, ci activiștii care țin cu orice preț sa bage pe gat cultura și politica lgbt, extrem de agresiva și impunătoare. Cu ei ar trebui sa ai ceva, mulți straight, nu cu persoanele gay.
Am vorbit strict despre atracția sexuala, dar atracția emoțională este ceea ce ii umanizeaza, ceea ce ii aseamana fiecărui cuplu heterosexual normal, și ceea ce i-ar diferenția de mulți heterosexuali pe care nu ii pot include in categoria "uman", ei fiind simple animale, sub-umani obsedați sexual, mult mai perversi decât cel mai pervers gay.
Atitudinea de grobian microbist, homofob și misogin in același timp, combinata cu tendința spre masculinitate toxica, nu mi-o pot însuși, și nu doresc sa am nicio legătură cu acest tip de oameni.

| aXy99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Esti subiectiva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru aXy99):

Toți suntem.

| aXy99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Asa e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E o deviatie care are niste limite statistice normale. Indiferent ca e acceptata de societate sau pedepsita cu moartea, are tot cam aceeasi frecventa.

| Apokales explică (pentru Teffan):

Faza cu adoptiile nu sunt sigur, desi nu as fi de acord cu ea, citeam ca cei mici, care au parinti homosexuali, nu au probleme de comportament si nici inclinatii sexuale deviante. Care-i parerea ta despre adoptii, mai exact?

| Mosotti a răspuns:

Este genetica, atractia sexuala nu depinde de mediu, iar aia cu psihologicul nu tine, chiar daca in urma la ceva apare, asta nu face decat sa scoata la suprafata orientarea, dar ea era acolo si inainte, altfel ori ce ar fi, tot nu te va atrage acelasi sex, ca dovada ca-s milioane de oameni cu probleme psihologice chiar si din traume sexuale dar nu au devenit homo sau les, pentru ca orieantarea sexuala este intr-o zona a creierului mai primitiva, chestiile psihologice sunt in zonele mai superioare, pentru ca daca ne gandim bine, o sa observi ca la acelasi mediu, aceleasi traume, oamenii pot reactiona diferit, deci insasi reactia prihologica depinde de genetica.
Genetica e scheletul, restul sunt haine, care vin pe acel schelet.

Chiar si indoctrinarile, la unii merg, la unii nu, unii se prind ca-s o prostie, altii preiau.
Deci este ceva natural genetic, este o altfel de normalitate, ca si normalitatea asta este relativa, nu trebuia sa fortam ca doar intr-un fel sa fie normalitate, ca atunci nu mai e democratie, doar in dictatura si nazism se impune o cale (in orice domeniu zic), iar celelalte-s considerate anormale, defectiuni, adica se ia dreptul omului de a alege.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu ai nevoie de nici un reper, orientarea sexuala e innascuta, si daca stai in mediu de homo sau les, nu te va atrage acelasi sex daca e sa nu te atraga. Exact asa cum majoritatea stau in mediul hetero, si simt inversul, sau sunt bi.
E ca si cum stai cu niste nemancati dilii pe varf de munte calugari, care fac asta din cine stie ce motive si indura, si tie sa nu-ti mai fie foame, iti va fi de te sparge, nu preiei decat daca esti si tu dambla ca aia.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Sa sti ca uneori poate fi un avantaj, ma refer la cei bi, ca pot alege, democratie! Pana la urma e nedemocratic sa ti se impuna doar un drum. Adica cum? Esti pro o tara care chipurile e modelul democratiei, si acum o dai la intors?

| Apokales explică (pentru Mosotti):

De acord, mai putin la ultima parte, la faza cu este o altfel de normalitate. Este ca si cum ai privii pe unul cum se taie pe gat si ai spune: aaa..., dar este ceva normal, este in codul lui genetic, e ok. Este creat de natura, ca sa poti spune ca este natural, dar nu este functionala toata treaba asta, nu poti sa duci specia mai departe. Si scapa pentru un moment de ideea asta ca trebuie sa fie democratie, in deciziile importante nu poporul decide.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai credinciosii normal ca devin mai urati ca au conceptii inguste, e cazul sa iesim din asta, e propaganda pro progresism, pro open mindereala, si este cazul, ca daca ne lasa asa, trece timpul si noi tot ahraici ramanem, iar oamenii aia vor sa fie si ei liberi, sa nu se mai ascunda, si aiba drepturi ca toti ceilalti.
Pentru ca daca credinciosii astia ar realiza ca, cred intr-o facatura a smecherilor, care au facut-o in interesul lor, si au vrut sa induca chestii care au vrut ei, nu stiu cum ar fi, de aici se vede ca mintea lor este putin mai contractata, ca altfel s-ar prinde. Si se va schimba si religia, acolo e lovitura fatala, te vei trezi cu "aa dumnezeu a zis sa acceptam pe toti, ca si pe ei asa i-a lasat dumnezeu, stie el de ce, si ei sunt normali ca si noi, nu trebuie sa discriminam doar ca sunt altfel", si uite asa, ii trezesc si pe credinciosi, care vor prelua noua varianta, adica cred in ce vor aia sa creada.
Un open mind realizeaza ca ce scrie acolo e vrajeala, si de aia nu respecta.

Nu se poate schimba daca e homo sau les, e ca si cum ai vrea tu ca hetero sa te schimbi, nu merge, e genetica orientarea.
Si pana la urma de ce s-ar schimba? Ca ei se simt la fel de bine cum te simti tu cu sexul opus, lor nu le e nasol, fiecare in felul lui este in regula, incerci sa te schimbi cand nu e ok cum esti, cand te deranjeaza, altfel nu ai de ce, mai ales cand nici nu se poate.
Chiar mi se pare ca nemtii dau pedepse, daca vreun medic sau nu stiu cine insista pe faza cu schimbarea, tocmai ca e un drum care nu duce la nimic, mai mult dezinformeaza omul si l-ar face sa sufere. Am citit asta sigur chiar acum o luna.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu se rezuma totul sa duci specia mai departe, nu suntem sclavii nimanui, fiecare alege ce vrea sa faca, se rezuma la sa ne simtim bine, multumiti, atat, sunt destui care duc specia, si daca o mai duc mult, iese razboi, ca si asa suntem prea multi.
Este functional, ca te simti bine fie doar sexual fie si sentimental ca la orice relatie, deci aici ai gresit fatal ca nu e functional, nu e functional cand nu puteai fi satisfacut sexual sau/si sentimental.

De multe ori e mult mai bine fara copii, fara balamuc si altele, chiar un psiholog zicea ca daca apare vreun din asta, 50-60 % suna a divort, insa majoritatea duc specia, deci nu va fi problema, astialalti sunt putini. De multe ori dusu speciei e in detrimentul cuplului. Ce motivatie am eu sa-mi stric relatia pentru sa duc specia?! Nu toate cuplurile sunt asa, insa foarte multe se duc, femeia nu mai are timp, se ingrasa, nu mai da sex ca-i scade libido, ignora barbatul, deci nasoleala.

Comparatia cu ala care se taie, este non sens, ca ala isi face rau, o normalitate buna ma refer, ca si cealalta hetero (am uitat sa specific), la aia ma refer ca nu e problema, nu una malefica. Astia intre si sunt la fel de okey cum esti tu hetero.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Biblia se schimba prin faptul ca poate capata noi interpretari, dar asta o face biserica, nu noi. Dar nu vad unde este progresul in faptul ca lasi homosexualii sa se casatoreasca si sa adopte. Si se poate schimba, chiar inainte de a se naste omul, orientarea sexuala, dar asta nu ar fi iar normal si in nici un chip natural. Si sa nu uitam ca Biblia a servit ca o sursa de moralitate pentru mult timp si nu cred ca ar trebui sa blamam crestinatatea total.
Iar ADN-ul ascunde multe boli gata sa iasa la suprafata la un moment dat.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ideea era ca natura ne inzestreaza cu functia de reproducere, ei n-o pot indeplini, deci nu sunt in regula din punct de vedere biologic. Daca ai o atitudine conservatoare vei vedea ca homosexualitatea nu este de acceptat ca fiind normala. Si nu fericirea te tine in viata ca sa fie pe primul loc, ci obligatiile din viata ta, ele dau importanta vietii tale. Asa ca iti mai pun inca o intrebare: ce te tine in viata cu adevarat? Fericirea sau faptul ca viata ta are o importanta avand obligatii de indeplinit?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai nu ai inteles, smecherii care au format religia, biserica, vor umbla la asta incet incet, da, nu noi, ai dreptate, cei care conduc lumea.
Pai este un progres pentru ca de ce sa nu se casatoreasca si sa adopte daca vor?! Am explicat dincolo la topicul meu "ce parere aveti de lgbt" ca de multe ori astia se inteleg mai binisor ca ceilalti, am dat exemple.

De ce nu ar fi normal? Doar ca biserica zice? Adica aia care au facut-o?! Pai a facut asa ca asta au vrut atunci, asta le-a fost interesul, ei doreau sa se faca cat mai multi copii sa aiba sclavi si soldati sa cucereasca alte tari. Ce dracu, desi erau putini din astialalati, nici pe aia nu vroiau sa ii lase fara a face copii.
Acuma ca suntem prea multi si au interese negre, vor sa atace familia clasica. Aparent aia tin cu ei, real nu, au alte scopuri.
De aia doar de ceva timp se pune accent pe LGBT, nu intamplator!

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Adica eu sunt domnu dumnezeu si sa nu mai ai altii, deci sunt un dictator si te oblig sa fi cu mine, ce e ma asta? Tu nu vezi ca e dictatura?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Normal ca nu au, ci din contra, dat fiind ca cei de acelasi sex se pot intelege mai bine, fiind mai compatibili, s-ar putea sa le fie chiar mai bine la copii. Si daca nu au in gene sa fie LGBT nu vor fi, nu conteaza ca parintii adoptivi sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

"Aceeasi religie spune ca o sa arzi in iad daca nu crezi in acest zeu atotputernic". Cum am zis, dictatura, eu ma mir cum de lumea nu se prinde.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

SI daca nu o vor indeplini reproducerea ce?! Care e problema? Pot alege sa da, sau sa nu, nu sunt sclavul naturii sa ii fac copii fortat, am dreptul democratic sa nu, poti fi fericit si asa, poate mai fericit ca-s mai liber, sunt totul pentru partener si el pentru mine. Deci nu e chiar asa. Deci sustii dictatura naturii tu!

De unde ai scos-o ca obligatiile dau fericirea?! Fericirea o da, ce-i place omului sa aiba, sa faca, nu altceva. Sigur ca obligatii avem toti, nu scapam, dar nu alea ne fac fericiti si multumiti, ci rezultatul bun. Sa fi iubit, sa iubesti, sa fi simpatizat, dorit, placut, sa ai un job bun, un salariu bun ca sa poti sa-ti faci alte placeri, cam asta este. Altfel care mai e sensul vietii?! Ca ea si asa in sine nu are nici un sens pana la urma, dar daca e, macar sa ne bucuram de timpul asta.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu sunt credincios si nici nu vreau sa oblig pe cineva sa faca copii, faza cu casatoria nu o vad obligatorie, iar la capitolul adoptie am niste dubii ca acei copii nu vor creste tocmai ok.
Si nu ar fi normal ca nu indeplinesc functia de reporducere, ca vor sa devina parinti, dar nu-i pot face. Inteleg ca poate un copil ar trai mai bine.
Si, te rog, nu lasa ideea asta liberala sa o ia inaintea subiectului ca nu tine. Libertate, libertate, pe bune? Libertatea este doar o iluzie, unde este libertatea celor infectati de coronavirus? Sa lasam tot acest liberalism la o parte, te rog, si sa vorbim mai argumentat.
Deci, intrebare: Poate avea efecte negative cresterea unui copil de catre un cuplu gay?
Si exista studii comandate de societatea LGBT pentru a le sustine cauza? pentru ca asta ma enerveaza, propaganda si spalarea pe creier.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu am zis ca obligatiile dau fericirea, ci mai degraba ca obligatiile sunt mai importante decat fericirea individului. Asa ca nu ar trebui sa pui fericirea pe primul loc in existenta omului, cautarea fericirii cu orice pret este o gandire liberala. Mai bine pastrez acea intrebare pentru altadata.