| Gabi1012005 a întrebat:

Nu mai inteleg nimic ce sa ales de Romania... Tigarile se vand minorilor de 12-13 ani chiar si la magazine mari cum ar fi Auchan...
Am inteles la buticuri se mai vand. dar si la supermarket? Am fost azi cu un coleg la Auchan sa isi cumpere lichid la tigara electronica. ok am inteles si-a cumparat doar aroma. fara nicotina. dar tot nu este normal... maine, poimaine te pomenesti ca se vand si droguri la magazin. Recunosc si eu fumez. am 13 ani. nu ma criticati pentru viciile mele.
Intrebarea mea este. De ce romanie? De ce vindeti tigari minorilor de 12-13 ani chiar si mai mici si mai mari la supermarket? (Buticurile dale incolo ca de acolo cumpara toti minorii. dar de ce de vine la supermarket?

Răspuns Câştigător
| Mikiko a răspuns:

Răspunsul meu este: pentru bani. In zilele noastre oamenii își vând si sufletul ca sa facă rost de bani. Normal este interzis sa vinzi țigări unui minor. Dar acum totul este dat peste cap. Parlamentul, poliția, totul. In timp ce "ei" se ceartă, oameni din lumea "reală" nu mai tin cont de reguli, care si ele la rândul lor sunt date peste cap. Practic orice proprietar de magazin, supermarket, etc. (Si cred ca aproape toți angajați lui) Gândesc așa: "Cum Doamne să-i spunem clientului nostru ca nu-i dam alimentul, lucrul X pentru ca e minor?" Iar ideea principală la toată "prostia" asta este: "Minori fumează cel mai des (asta pentru. că uni devin foarte repede dependenți) așa că cu atât mai multi clienți cu atât mai bine. Nu stiu daca raspunsul meu te-a ajutat cu ceva. Dar sper că ți-a fost de folos.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Lichidul ala nu este acelasi lucru cu tigarile.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu trebuie sa te intereseze asta.
Ce vrei acum? Daca fumeaza, fumeaza pe riscul lui.Traim in secolul 21, totusi.

| xByte a răspuns:

Functioneaza pe principiul de cerere si oferta; Tu vrei tigari, magazinul vrea bani.