| ALEXXXL19 a întrebat:

port ochelari de vedere sunt miop nu vreau sa fac operatie pentru că este mica -1.0 la amândoi și urmează să fac un control la ochi cât de curând și vreau să îmi iau lentile de contact am citit cum trebuie aplicate corect fără riscuri. Ce credeți este bine vreau ca la vara să port ochelari de soare și sa vad bine

Răspuns Câştigător
| Golyat18 a răspuns:

Mersi nisha

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Port lentile de contact de aproape 10 ani...
Grija mare la igiena, picaturi lubrifiante daca experimentezi uscaciunea ochilor si cam atat.
Deasemenea incearca sa nu le porti ore foarte multe, gen 14 ore / zi daca ele nu sunt pentru port continuu [ eu am de zi gen si le schimb lunar ].
Schimba-le solutia zilnic si in rest cred ca iti va mai spune oftalmologul.
IN privinta daca este bine sau nu... pai e o alternativa a ochelarilor foarte safe daca respecti niste reguli.

| Golyat18 a răspuns:

Esti sigur ca sti cum e operatia? Sincer eu credeam ca trebuie sa-mi desfaca craniu si chestii dinastia dar apoi am vazut ca e ceva cu laser care iti vine pe ochi (si cred ca taie o parte foarte mica) deci cand o sa am banii o sa-mi fac. Si eu is miop dar nu port ochelari, nu ii suport.
Ps. Eu zic ca mai repede ti strici ochii daca zi de zi pui lentila in ei.

| alina2k18 a răspuns (pentru Golyat18):

Cum sa iti strici ochii DACA TU ITI CORECTEZI VEDEREA?
E mai bine sa fortezi ochiul ca sa vezi fara ochelari?
Doamne ce ineptii.
Din pacate, trebuie sa monitorizez ceva si la 6 luni fac niste controale la ochi [ tomograf si altele ] deci chiar stiu despre ce vorbesc, ma gandesc ca de 10 ani imi spunea si mie medicul ca imi stric ochii, nu?

| Golyat18 a răspuns (pentru alina2k18):

Am auzit cazuri de orbire de la lentile.
Nu am zis ca e mai bine sa fortezi ochiul, am zis ca nu suport ochelarii
Ce iti spunea medicul de 10 ani ca nu am inteles?

| alina2k18 a răspuns (pentru Golyat18):

Daca era cazu de stricat ochii din cauza lentilelor de contact folosite corect si fara probleme imi spuneawinking
AI afirmat ca se strica ochii de la lentile...
Da, daca nu ai grija la igiena si le tii in conditii improprii poti face infectii si doar in cazuri foarte grave poate duce la orbire.
Nu e cazul la aproape nimeni, deci...
Vezi ca daca ai sub 21 ani si dioptria nu este inca stabilizata tu nepurtand ochelarii faci cam rau, ma rog, sunt ochii tai.

| Golyat18 a răspuns (pentru alina2k18):

Mersi nisha

| ALEXXXL19 explică:

Nu îmi plac operatile și așa am fost operat în același loc de doua ori. Plus că vreau sa vad cum este cu lentile. Și dacă nu porți ochelari îți va creste sau va ajunge la alte probleme mai rele