| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

SALUT TPU

Profa de informatica a spus ca dupa ora noastra "clasa urmatoare ar fi gasit mouse-urile taiate". Si au dat vina pe noi... CEEA CE ESTE FALS, o minciuna!
Si a spus ca ne scade un punct la purtare...
Iar eu nu sunt de acord sa-mi scada 1 punct degeaba!
Nu am muncit tot anul sa iau premiu, si din cauza ei sa nu mai iau nimic, si sa am si 9 la purtare angry.
Ce pot face?
Ce trebuie sa-i spun doamnei director?

Va rog ajutati-ma repede!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o profesoara scade nota la purtare ci diriginta cu consiliul clasei si nu se poate aplica o pedeapsa colectiva, trebuuie gasiti vinovatii si aceia sanctionati disciplinar si pusi sa plateasca.
In primul rand discuta cu dirigintele si abia apoi cu directoarea si sa-i spui adevarul.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Ioandelasal):

Dar, profa de info a spus" Nu ma intereseaza imi aduceti mausurile reparate, sau aveti nota scazuta la purtare,,,, o tine pe a ei ca noi le-am stricat! Cred ca are ret.ard...Sigur nu ne poate scade nota la purtare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

A vrut doar sa va sperie. Stabilirea notei la purtare o face dirigintele, impreuna cu consiliul clasei si, in unele cazuri, consiliul profesoral, conform ROFUIP, citez:
"ART.42. Învăţătorul/dirigintele are următoarele atribuţii:
m) stabileşte, împreună cu consiliul clasei, nota la purtare a fiecărui elev şi prezintă în scris consiliului profesoral propunerile de notare mai mici decât 7, 00 pentru elevii care au săvârşit abateri grave;"