| SporeBox a întrebat:

Puteti sa imi explicati cum sta treaba cu Facebook-ul? Stiu cum se foloseste dar nu inteleg persoanele care stau cu orele pe Facebook doar ca sa vada pozele vecinei care este prin Londra de ex. Nu sunt invidios sau ceva pentru ca eu nu am mers acolo,dar cu ce m-ar interesa sa vad o poza cu un om pe care pot sa il vad in fiecare zi intr-un loc pe care pot sa il vad pe internet ( daca e interesant) la o calitate mult mai mare. Probabil acum o sa imi spuneti "dar tu de ce pui pe Facebook poze cu tine?". Pai eu nu pun poze cu mine pe Facebook sau alte site-uri similare cum ar fi Instagram unde nu am cont tot din acelasi motiv. Pur si simplu nu imi place sa fac publice pozele cu mine, nici macar sa faca cineva publica o poza sau filmulet in care am aparut si eu. Daca imi fac o poza o fac ca sa o tin amintire in telefon sau sa o pun intr-un tablou pe perete. Eu folosesc Facebook-ul doar pentru grupul scolii si pentru a vorbi cu prietenii si cu familia. Repet nu sunt genul de om invidios care nu vrea sa se uite pe Facebook doar pentru ca ii este necaz ca s-a dus cineva intr-un loc in care nu a fost sau nu isi permite sa se duca doar ca nu vad cu ce m-ar interesa pe mine pozele altora mai ales pozele facute in fata portii, scarii blocului sau intr-o camera din casa lui. Adica daca tot vrei sa postezi o poza macar posteaza una intr-un loc care poate fascina pe cineva pentru ca poate se va gandi si el sa se duca acolo. In intrebarea asta nu am vrut sa jignesc pe nimeni doar ca nu inteleg persoanele care pun poze chiar si in cele mai neinteresante locuri si cele carora le place sa se uite la acele poze.

12 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Iti dau eu un raspuns, dar nu stiu daca este cel dorit. Eu zic ca traim intr-o generatie in care lipsa de comunicare, dialog, sentimente, siguranta, increderea in fortele proprii este ''inlocuita'' de asa zisa tehnologie, pe care o copiem majoritatea din ziua de azi. Telefoanele sunt motivul in general al folosiriii excesive a Facebook-ului. De ce? este la indemana, doar cu click si ai aflat de X sa Y. Suntem prinsi intr-o capcana, la fel cum este si cu anumite mancaruri, bauturi etc. Multi cauta sa lege prietenii, unii sunt curiosi sa vada ce a mai cumparat vecinul, cu ce se mai lauda, alti intra sa se joace, iar restul sunt din obisnuinta. Un lucru este tulburator. Telefoanele, aplicatiile lor si gadgeturile ne fac viata ''mai usoara'', dar nu cred asta. Nu poti face nimic palpabil. Viata trebuie luata in piept: iesi afara din casa, intaneste-te cu prietenii, distreaza-te, citeste o carte, iesi la film, fa sport, mananca sanatos etc. Fa in asa fel incat viata ta sa nu depinda de telefon, calculator. Doar in masura daca iti aduce bani in buzunar acest lucru. Sunt coplesiti de tehnologie. Este mai rau decat o boala. Si eu intru pe Facebook de nenumarate ori pe zi, dar nu stau mai mult de 5 minute. Fiecare adolescent va face ce-i place deoarece lumea i se pare minunata. Scuze pentru ortografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant. Ce e acilea? Ora de educatie feisbologica?
Eu am Facebook pentru newsfeed cu pagini/artisti care-mi plac, mai bag si un chat cu unii din cand in cand, pe langa faptul ca am niste grupuri de interes (programare/IT, trenuri/feroviari).
Deci nu am Facebook ca sa urmaresc oameni / poze cu ei.

| SporeBox explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu multi folosesc Facebook-ul doar ca sa se uite la poze dar sunt. Eu am intrebat ce credeti despre ei si de ce credeti ca fac asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îl folosesc doar pentru a urmări persoane publice, jurnaliști, etc.
Tot de asta am și Twitter. Străinii, în special jurnaliștii și politicienii americani, se exprimă mai mult acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,nu inteleg persoanele care stau cu orele pe Facebook doar ca sa vada pozele vecinei care este prin Londra''

doua fraze mai incolo:
,, Adica daca tot vrei sa postezi o poza macar posteaza una intr-un loc care poate fascina pe cineva pentru ca poate se va gandi si el sa se duca acolo.''

LOL.
In primul rand, nu-i datoria mea sa inspir oameni sa mearga in diferite locuri, ca nu ma plateste nimeni sa fac reclama.
In al doilea rand, fiecare face vrea pe contul lui.

Eu am Facebook din 2009 si nu stiu daca am 5 poze cu mine, il folosesc ca sa tin legatura cu diversi prieteni din toata lumea, urmaresc jurnalisti si diferite persoane publice, plus ca exista grup pentru orice lucru care te pasioneaza.
Facebook-ul e util, daca e folosit cu cap.

Nu inteleg de unde stii tu ce fac oamenii aia pe contul lor. Ai stat in spatele lor si le-ai suflat in ceafa in timp ce dadeau scroll la vecina din Londra?
Cred ca degeaba nu ai Facebook daca faci alte lucruri intuile, cum ar fi sa-ti dai cu parerea aiurea despre lucruri.

| SporeBox explică (pentru anonim_4396):

Nu am stat sa le gafai in ceafa dar cumosc astfel de persoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate persoanele pe care le stiu sa nu isi puna poze pe Facebook sunt complexate de felul in care arata. Nu intelegi oamenii care isi pun poze, pentru ca nu intelegi cum poate cineva sa aiba atata incredere in el, incat sa-si afiseze fata pe Internet.

| SporeBox explică (pentru anonim_4396):

Spui ca imi este rusine de mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru SporeBox):

Spun ca asta se intampla in general

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste prostie, plus provoaca si dependenta. Daunând in multe moduri.

https://www.youtube.com/watch?v=XgqX-GwgxGg&feature=share

| MarynGeorge2001 a răspuns:

Salut, iti explic eu cum sta treaba pe Facebook. Noi, unii adolescenti/parinti/batrani, stam pe Facebook deoarece. Mai vorbim cu rudele/prieteni nostri care sunt in strainatate... Iti poti face multi prieteni pe Facebook, si chiar poti sa iti fac o prietena pe Facebook. De accea stam asa mult pe Facebook.

| SporeBox explică (pentru MarynGeorge2001):

Ma refeream la cei care stau mult sa se uite la poze ca si eu stau mult sa vorbesc cu alte persoane