| ioneldan a întrebat:

sunt corigent pe primul semestru la matematica ( clasa a 8a) si o sa raman si pe acesta ( suntem 12 elevi corigenti). am 2 intrebari:
1.pe cat se dau corigentele?
2. o sa imi afecteze cu ceva in clasa 10 a daca vreau sa ma transfer la alt liceu dand diferente?
funda!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei, sunt două sesiuni de corigență, una in august, alta in septembrie. Poate fi si la sfârsitul lunii august!
In general, elevii corigenti la una sau la doua materii, sau cu situatia neîncheiată, trebuie sa-si dea corigența în august, prin jurul datei de 20-22 pentru a fi examinati la disciplinele care le-au cauzat probleme.
Însă, cei care au trei sau chiar mai multe corigenţe nu se încadrează aici, ei sunt în mod automat declaraţi repetenţi.
Pentru a cunoaște data exactă a examenului de corigență, trebuie să iei legătura cu profesorul tău. Chiar si secretariatul școlii te poate informa. Însă, profesorul stabilește data! El va transmite vorba secretariatului.
Examenul de corijență va fi scris si oral (extragi un bilețel). Apoi, se va calcula o medie.

2. În caz de ceva, te poți înscrie la seral, deci termini liceul la seral. Dacă zici că esti interesat să-ți termini studiile, dacă nu...?!