| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana speriată si stresată.Ce să fac?
La orice ce am facut in trecut, mă voi teme ca va avea repercursiune intr-un anumit moment.!

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Consulta un psihoterapeut in hipnoza. Ai ceva temeri din trecut si in acest mod vei reusi sa te vindeci.

Răspuns utilizator avertizat
| Easyitidauslap a răspuns (pentru Excalibur09):

De ce ești rău, man?

| RAY a răspuns:

E ceva normal,frica asta este complet normala,de asta ne izolam in zona de confort,omul a iesit din zona doar la nevoie atat,o alta frica la impins,de exemplu x numai are de mancare dar i este frica sa vaneze ca poate muri dar daca nu face nimic va muri de foame, omul vazand asta a iesit din zona de confort si a vanat, daca omul avea mereu mancare nu iesea, vorba aia nevoie te impinge, motivatia, vointa, ambitia, ai o anexitate dar ai nevoie de motivatie sa treci de ia

| Easyitidauslap a răspuns (pentru RAY):

Ms,dar cand am primit ultimul raspuns, si am vazut ca este cu dumnezeu, mi-am ars ochii (ultimul comentariu)

| Violleta2022 a răspuns:

Asta-i un motiv foarte solid, sa faci numai ce trebuie si corect, de azi inainte, ca pe viitor sa nu te mai temi de nimic.
Adica, esti clasa a VIII-a si examenul de capacitate bate la usa. Pune mana serios pe caret ca nu mai este timp de pierdut. Weekendurile de acum, pana la examen, vor fii petrecute doar in casa, tocind si pregatindu-te pentru examen.
In felul asta nu vei avea niciodata remuscari ca ai picat un examen sau ca nu ai intrat la un liceu bun, fiindca nu ai invatat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Bine inteles, in viata totul se plateste Dumnezeu te vede si stie bine lucrul acesta deci prin urmare o data si o data tot o so patesti.

| Easyitidauslap a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu esti normal la cap sa-mi spui asemenea lucru daca nu stii prin ce trec, mai ales că este un lucru mai complicat, dar am să strec cu vederea să zicem, pentru că sunt o persoana care daca stiu ca altcineva vorbeste prostii si nu cunoaste persoana in cauza, personal chiar n-am ce să iți reprosez.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Frica e de la Diavol nu trebuie sa iti fie frica pentru ati salva sufletul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia o cu pasi marunti. Fa gesturi, spune vorbe sincere, ai curajul sa faci si glume mai indraznete, spune-ti punctul de vedere, razi atunci cand iti vine si nu te preface ca razi atunci cand nu-ti vine. Nu te mai gandi la ce cred alte persoane, gandeste-te mai mult sa fii tu insuti/insati si sa te simti in largul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vb cu părinții tăi problemele pe care le ai ei te vor înțelege și te vor ajuta sa treci peste aceste frici doar și ei au avut cândva astfel de experiente asa ca vor ști cum sa te ajute vb cu ei numai tine în tine sunt părinții tăi și sunt sigur ca vor înțelege prin ce treci și îți va da sfaturi ce și cum sa depășește probleme. Ei nu te vor judeca, dar ai grija cu i ii spui problemele tale fiindcă lumea e rea si perversa.
Orice problema sufleteasca ai sau la școală descarcare nu tine în tine ca te îmbolnăvești părinții te cunosc asa ca vor ști cum sa îți explice ce e de făcut noi nu știm prin ce experiente ai trecut tu. Dacă părinții tăi vor considera de bun acord te vor trimite la un specialist. Încearcă sa nu te mai gândești la trecut ce a fost, a fost. Trăiește prezentul nu te mai gândi la trecut și viitor și ca se va întâmpla la fel fiindcă nu va fi asa ci doar asa vezi tu lucrurile care de fapt nu sunt reale. Îngroapă trecutul și toate amintirile neplăcute și trăiește momentul viata e imprevizibila nu ai cum sa retrăiești aceleași momente mereu se întâmplă ceva necunoscut ceva diferit nimic nu se aseamănă cu ce a fost.
Îți recomand să citești cartea eckart tolle puterea prezentului o găsești în librarii.

Răspuns utilizator avertizat
| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Stiu cum e situatia, deoarece si eu am trecut prin ea si inca ma mai cunfrunt uneori cu aceasta problema.

Incearca sa iesi din zona ta de confort si vei vedea ca te vei simti mult mai bine. Nu te lasa afectat de orice parere sau vorba sau lucru negative, deoarece daca vei ramane cu frica aceasta, te vei distruge tu singur.

Iar daca vei iesi din zona de confort, vei vedea ca nimeni nu o sa iti aiba treaba. O sa fii fericita, o sa ai o viata mai frumoasa, mai libera.

Eu zic sa te bucuri de fiecare clipa pentru ca fiecare clipa din viata ta e pretioasa.

Fii energic, canta, danseaza, urla, vorbestw cu cei din jur, iesi des la plimbari in natura, zambeste, gandeste-te la calitatile pe care le ai.

Seara frumoasa si ai grija de tine!