| GoGo23g a întrebat:

Salut TPU

VA rog din tot sufletul sa nu radeti
Am un baiat de 13 ani, are mancarimi in "fund sucuzati expresia" iar cand sa scarpinat a gasit niste viermi mici si albi ce ar fi va rog
maine il duc la doctor dar cam ce ar fi e grav?
Va multumesc

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

NU e chiar aşa de grav. Un leac băbesc :
Bagăi o bucăţică de usturoi acolo ( ştii tu unde)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt oxiuri. Medicamente, spalat bine inainte de a baga ceva in gura si unghiile taiate cat mai scurt. Sunt bune seminte de dovleac neprajite. Deasemenea 5-7 caţei de usturoi, pisaţi mărunt, se amestecă cu o linguriţa de oţet şi 1-2 linguriţă de sare grunjoasă. Se omogenizează bine. În zilele de marţi, joi şi sâmbătă, dimineaţa pe nemâncate, se ia o linguriţă din compoziţie, după care nu se bea şi nu se mănâncă nimic, vreme de 2 ore. Tratamentul durează trei săptămâni. În acest timp, nu se consumă lapte şi dulciuri.

| dana85 a răspuns:

Trebuie de trei ori repetat examenul coprologic pentru diagnostic si tratament.
Ca tratamente naturiste pentru viermisori: usturoi, seminte de dovleac neprajite, bulion.

| 6111992 a răspuns:

Dati-i seminte de dovleac dimineata pe stomacul gol, lapte cu sare si incercati sa nu il lasati sa manance dulciuri si sa nu isi roada unghiile.