| mezeicristina33 a întrebat:

Bff mea care e fata mi-a spus un secret ma rog. xice ca cand face trebuie mare iasa uneori virmi mici si albi..sau cand se scarpina mai in sus de fund gaseste sub unghie nu mizerie sau ceva ci viermi tot mici si albi da zice ca uneori oare ce este ce are? ce poate pati? ce poate sa faca ca sa nu mai apara? cum ii elimina? fara rasete seriozitate va rog vreau sa o ajut! funda!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de niste viermi paraziti denumiti oxiuri, si in cazul inmultirii lor excesive de o infectie denumita oxiuroza. Infectia este foarte frecventa in randul copiilor, contaminarea putandu-se realiza prin maini murdare, pijamale, lenjerie intima (chiloti) murdara si jucarii contaminate cu ouale acestui parazit intestinal. Cel mai frecvent simptom al acestei infectii este mancarimea aparuta in zona anusului si prin scarpinare ouale ajunse astfel sub unghii sa fie inghitite si astfel sa se reproduca. Cea mai simpla si eficienta metoda de vindecare este prin medicamentul cumparat din farmacie denumit Pyrantel. Ca remedii naturiste se pot folosi urmatoarele solutii : http://www.formula-as.ro/......roza-15781 Sanatate!

| Ara997 a răspuns:

Usturoi masiv.(mujdei ) cuoucucartofi cu mamaliga cu peste cu friptura etc, samburi de dovleac. si igiena mainilor

| LexiEla a răspuns:

Poate are limbrici. Sa vorbeasca cu mama ei. Sigur va stii.

| mezeicristina33 explică (pentru LexiEla):

Cred ca de aia sunt si ce fac ce sunt? iti fac rau?

| LexiEla a răspuns (pentru mezeicristina33):

De obicei apare la copiii mai mici. Evident ca.ti fac rau, unii ii scot si prin vomă si e mai rau. Se iau niste pastile pentru ei, trebuie sa-i prescrie medicul reteta.

| mezeicristina33 explică (pentru LexiEla):

Da numa uneori ii apar adica o data la nu stiu cat timp cand se sterge la popou

| VitoScarletta a răspuns:

Pff minte, e imposibil, daca chiar ar fi viermi inseamna ca ceva a depus oua inauntrul ei si daca era cazul avea dureri groaznice sau observa cu mult timp in urma