| Alexandru250201 a întrebat:

Salut TPU
Vreau sa ma lamuriti care stie care treaba cu razboiu asta din Israel si Palestina, ce au de impartit, care e tara rea, cu cine sa tin, chiar n am nicio idee de ce se confrunta

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt complicate, dar ca sa rezumam rezumatul:

Evreii dupa primul razboi mondial au inceput sa fie persecutati peste tot in lume. Asa ca prin lobby facut de evrei cu putere sub conducerea marii britanii care mai avea locui ocupate prin Africa si Orient dupa al doilea razboi mondial a inceput o adunare a evreilor intr o tara a lor. Si cum istoric zona Palestinei a fost considerata ca fiind locul evrielor s-a infiintat statul Israel care a adunat evrei din toata lumea in asa zisa miscare Sionista.

Eee si de acum lucrurile degenereaza pentru ca s-au amestecat evrei cu arabi fiecare considerant ca teritoriul respectiv le este cuvenit. Si uite asa a inceput conflictul.

Acum e greu de zic care tara e rea si care nu, doar ca a aparut Hamas. O organizatie mai mult terorista decat nationalista sau care sa apere vreo valoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt acum recente zeci de relatări pe You Tube pe această temă, doar să deschizi situl.

| doctorandus a răspuns:

Ironia e ca palestinienii sunt evrei islamizati.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Istoria NU se explica in cateva fraze aici. Gasesti unele video-uri pe You Tube, cu vestitul istoric Cioroianu. Explica intr-o ora cat NU putem noi sa scriem aici.
Tu chiar crezi ca noi avem timp sa scriem pagini intregi aici. pe care nici sa NU le citesti?

| Alexandru250201 explică (pentru Voinescu_Catalin_):

Deci sa inteleg ca, conflictul e de mult

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Alexandru250201):

Nu stiu sa raspund. Eu NU am ca pasiune istoria. Mai ales cea a evreilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandru250201):

Eu inteleg ca nenele asta s-a chinuit sa formeze un raspuns bazat pe nimic, ca nici el nu stie care e treaba laughing
Asteapta un raspuns mai ok. Eu am intrat tot in ideea ca poate ne explica cineva un rezumat.