| Octavian1234567 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa știu cum pot sa am note mai mai mari la un test la matematica și să-mi fie ușor sa rezolv la tabla? Mersi

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii atent in clasa la lectie. Sa inveti teoria sau respectiv modul de gandire al problemelor si apoi sa faci exercitii cat de multe. Cam asa. La tabla nu poate fi mereu usor sa rezolvi, mai ales daca lectia e noua. Poti cere ajutor. Cand esti la tabla in general si inveti nu doar rezolvi - ce nu stii ai ocazia sa intrebi.
La teste daca ai inteles despre ce e vorba in lectiile anterioare, vei avea in mod firesc note mari.
Nu se poate sa pocnesti din degete si sa zici ca gata ma descurc.

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Matematica se invata prin memorarea acelor formule pe care ți le da profesorul și prin exercitiu. Matematica e mai mult de disciplina și practica, nu de teorie.