anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste pareri aici :
Eu i-au de obicei note bune 8, 9, 10, dar astazi am dat test la mate din arii si radicali. Eu cand ies la tabla stiu foarte bine sa rezolv, dar cand e vorba de lucrari * nu fac si la celelalte materii * ma panichez. Deci din 3 subiect aproape nu am rezolvat nimic. Ce pot face!?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranță la romana nu ai nici 10, nici 9, nici 8, ma rog, revenind la problema ta. Ce anume te stresează? Te gândești ca nu ai timp și treci repede peste exerciții zicând ca nu ai timp sau ce? Eu când eram în generala, în clasele a 7a și a 8a, la mate ne dădea profa teste super lungi și grele de 2 ore și începeam cu ce e mai greu. Ca sa nu te mai panichezi, îți sugerez ca din momentul în care ai primit testul sa citești toate exercițiile odată și sa le aranjezi în ordinea de dificultate și sa începi cu alea mai grele. Înainte de test nu învăța absolut deloc! Dacă mâine ai test, în seara asta nici nu trebuie sa deschizi caietul pentru ca te stresezi și stai cu gândul ca nu știi, e mai bine sa te bazezi pe ce ai învățat în timpul orelor. Matematica e logica, nu ai ce sa înveți la ea, trebuie doar sa exersezi, atât. Nu te uiți în stânga sau în dreapta, creează o bula în jurul tău și imaginează-ți ca ești la tabla dacă asta te face sa te simți confortabil.

0 răspunsuri: