| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

vreau sa va pun o întrebare: cum ar fi fost Romania daca înca mai era comunism, ar fi ceva diferit fata de acum?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca era comunism acum nu aveai luxul internetului, nu stiai ca angelina s-a despartit de brad pitt, si orarul era strict munca-acasa (mancat, spalat, somn)-iar munca... nimic altceva. Nu aveai Iphonul ala din poza de profil si multe altele... era cu totul diferit.

62 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Toti oamenii ar avea casa, loc de munca si ar fi fost mai responsabili, am fi consumat doar produse proprii si am fi fost mult mai sanatosi.am prezentat doar partile bune, cele mai putin bune le stie toata lumea, dar nu sunt prioritare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bor-ul ar fi mincat mai putin ca*at, invatamintul nu ar fi fost chiar in halul asta de dezastru, iar noi nu am fi purtat discutia asta. S-ar fi furat ceva mai putin, dar si posibilitatile de a face ce vrei sau pur si simplu de a pleca prin alte parti ar fi fost mult reduse. Totusi personaje ca dragnea si toti acolitii lui la nivel de judet nu si-ar fi facut de cap in halul asta. Pe de alta parte... mai bine nu. Daca ar fi sa iti spun un singur cuvint, pe care probabil nu il vei intelege la adevarata lui valoare decat daca ai putea calatori inapoi in timp, ar fi CENUSIU.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

''personaje ca Dragnea nu si-ar mai fi facut de cap'', in ce sens? Tu crezi ca demnitarii de atunci erau mai fraieri?laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Demnitarii de atunci aveau niste limite.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta stateau in cele mai luxoase palate din Primaverii si primeau tot ce era mai bun in vremuri in care politia era infometata?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Cui ii place? China dupa '89 si-a schimbat relativ politica.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa mai vorbim si de beizadelele de atunci? Jean Maurer, Serghei Mizil, Nicu Ceausescu, etc..asculta doar povestile spuse de primii doi si cred ca iti faci o alta parere. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu ai idee in ce consta un regim comunist, cu toate partile lui bune, eu nu as putea sa mai concep asa ceva, si 'liberi' tot nu suntem, poate chiar era mai multa libertate atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Intre o republica semi-prezidentiala (forma actuala de guvernamant a tarii noastre) si o monarhie constitutionala (pe modelul celor din vest) nu e aproape nicio diferenta, doar ca regele este crescut pentru a fi rege, iar presedintele este ales din popor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cite mai, cate? Acum sunt zeci de mii de beizadele si de smecheri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cele mai luxoase palate" alea sunt nimic pe linga zecile-sutele-miile de vile facute de smecherii post-decembristi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ti-am dat doar cateva exemple, cei mai cunoscuti, dar la capitolul asta nu s-a schimbat nimic, indiferent de regim exista 'smecheri' care fac ce vor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ziceam... numarul lor era mult mai mic. Si nu vedeai faze gen e luat idiotul ala mic de politie si ATACA POLITIST IN SECTIE. Vine si tac-su, care se apuca sa injure si ala politistii. Inainte de 1989 nu vedeai asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si nici daca se intampla asa ceva, nu aveai de unde afla.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu am cu cine vorbi, nu stii ce atributii are regele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Lasa ca politie politica avem si acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Amice, esti un pic sarac cu duhul. Tu ai habar ce atributii are presedintele?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai tu linistit, ca se afla.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Tu nu intelegi ca atributiile sunt reglementate de Constitutie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Vrei sa vorbim de procesele staliniste din vremea comunismului?laughing Sau de lichidarile lui Lucretiu Patrascanu, Iuliu Maniu, Gheorghe Bratianu si alti sute de detinuti politici?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Da, si ce crezi ca ar fi trebuit sa faca neamtzu' si nu a facut? Sa mareasca salariile, sa dea case moca la oameni, sa curga miere si lapte peste tot, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Se afla care cum erau corupti, chit ca se vorbea la colturi si nu ca acum. Bine, si acum in unele zone e cam ca atunci - vezi Teleorman, Vaslui...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa respecte constitutia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Ro nu a fost niciodata comunism.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Mergi de stergeti mucii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai probabil ar fi fost numai blocuri de beton, nimeni nu ar fi stat la casa, nici nu am fi stiut ce e ala internet, ar fi existat tot TVR1 si nu ar fi fost alte televiziuni si tot doua ore pe saptamana am fi putut sta sa vedem ceva la TV.
Populatia ar fi fost de 24 de milioane de locuitori, nu am fi avut voie sa luam contact cu cei din afara tarilor necomuniste, nu ar fi existat nicaieri biserici de nici un fel, lumea s-ar fi impuscat pe strada, nu puteai sa traiesti liber si ai stat mereu cu frica, puteai fi omorat din multe motive puteai sa mori de foame si am fi ajuns sa ne omoram intre noi ca sa ne hranim si am fi ajuns la anarhie.
Pe scurt ar fi fost mult mai rau decat acum.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

De unde arme ca sa se impuste lumea pe strada?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine stie frate, crezi ca in alte tari nu sunt pshihopati care impusca oameni pe strada? au fost astfel de cazuri in trecut la stiri.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Oricum nu am fi trait nici asa bine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu ai inteles ce te-am intrebat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiam ca niste caini.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit tu de la dulaii care te conduc azi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De la maica-mea care a trait pe vremea aia am auzit.
Si nu zic ca acum traim ca niste oameni.
Ca niste caini, dar putin mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Aveai ce sa mananci daca stateai toata ziua la coada.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Realizezi macar ce inseamna un regim totalitar? Ai idee despre ce vorbesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Arii2 a răspuns:

Fara net, telefoane performante, emisiuni etc

| onyvirus a răspuns:

Cum e china acum peste tot made china

| Polinco a răspuns:

Daca inca era comunismul ar fi fost haos total in toata Romania si ar fi aproape toti din Romonaia pe strada pentru a [rotesta. La televizor s-ar difuza doar postul "TVR 3". Ora de culcare ar fi la 18:00 ( Tot se va stinge la ora asta: lumina, TV-ul, etc. ). Sper ca te-am ajutat.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Polinco):

Comunismul era orice altceva decat haos. De unde pana unde ai scos dumele astea? Plus ca fix comunism viseaza o gramada - sa ia statul sa dea mai putin, dar la toti, sa ajunga la toata lumea. Ca o face pe datorie, e partea a doua. Nu conteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu e nici o parte buna daca privesti asa si nu gindesti ca un sclav. Se irosea o gramada de potential pentru a da la toti un loc de munca. Performanta nu era stimulata decat in putine domenii. Important e ca media sa fie ridicata si sa fie mai multe extreme pozitive, nu sa elimini extremele, fiindca e imposibil. Acum cea mai mare parte a celor care nu au nimic daca ii iei la intrebari o sa vezi ca si-au facut-o cu mina lor - bautura, jocuri de noroc, decizii proaste, de multe ori inselati prin diverse metode. Daca statul ar functiona macar cam cum functiona inainte (si atunci era coruptie, doar ca nu in halul asta de acum) dar s-ar minti mai putin (si atunci se tromboneau cifre intr-un hal fara de hal), ar fi extraordinar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Polinco):

De ce TVR3 si nu TVR1?laughing Baliverne totale ce ai spus.