| BlackRose03 a întrebat:

Despre ce pot face proiect legat de comunism(doar Romania)? Cat mai multe idei pls

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Efectele comunismului in ceea ce priveste dezvoltarea tarii

| Mosotti a răspuns:

Poti face proiect despre cum s-a ajuns ca incepand cu 1977 sa nu se mai gaseasca mai nimic si sa se opreasca utilitatile, cum era cand nu se gasea nimic, cum era cand venea marfa, cum se dadeau doi pui la fiecare, nu-ti dadea cati vrei, ca puteai sa nu mai apuci deloc, cum te sculai la ora 4 dimineata sa stai sa astepti sa vina lapte la magazin, etc.

Mai poti face si despre faptul ca, comunistii prin doctrina se gandesc la om fara legatura neaparat cu dictatura ceausista (ca nu ala e socialismul de fapt), si ca s-au facut si chestii bune pentru om gen blocuri ieftine, invatamant bun si gratuit, metrou si altele, chirii ieftine pentru oamenii ce stateau cu chirie la stat in apartamente si nu vroiau sa cumpere apartament.
Cum iti dadeau manuale gratuite la inceputul anului la scoala si nu era nevoie sa le platesti.

Merge sa zici si de ce ceausescu a ajuns sa faca ce a facut dupa 77 pentru ca dupa Dej a eliminat treptat oamenii destepti din partid si si-a adus lachei prosti lanaga el ca sa-l sustine si sa nu-l dea jos, ca el era un prost, si ca sa nu fie dat jos avea nevoie tot de prosti sus.

Daca ai intrebari intreba-ma, ca stiu toate astea in amanunte.

| Lukasssz a răspuns:

Despre deportati si detinuti politici.

| Werrich a răspuns:

1. Instaurarea regimului comunist in Romania;
2. Regimul Gheorghe Gheorghiu-Dej: 1948-1965;
3. National-Comunismul: Nicolae Ceausescu;
4. Pactul de la Varsovia si refuzul lui Nicolae Ceausescu de a participa la invazie;
5. Caderea comunismului din Romania (1989)
6. Rezistenta anti-comunista din Bucovina, Dobrogea (Gogu Puiu din Cobadin), Fagaras (Ion Gavrila Ogaranu)
7. Exterminarea opozantilor politici in inchisorile Sighet, Aiud, Poarta Alba, Periprava, Ramnicu Sarat, Pitesti. Filme tematice: "Cardinalul" de Nicolae Margineanu, "Intre chin si amin" de Toma Enache.
8. Decretul 770 din 1966 privind avortul;
9. Restricționarea libertății de emigrare a cetățenilor;
10. Iesirea Romaniei de sub controlul Moscovei; desovietizarea de catre Gheorghe Gheorghiu-Dej.
11. Colectivizarea taranilor.
12. Nationalizarea.
13. Dizidenti in comunism: Paul Goma (1935-2020), Doina Cornea (1929-2018)
14. Fenomenul Pitești
15. Secolul XX între democrație și totalitarism
16. Cultul personalitatii lui Nicolae Ceausescu: in muzica, in pictura si alte arte.
17. Realismul Socialist in Romania;
18. Epoca de Aur a lui Nicolae Ceausescu -1965-1989;
19. Cenzura literaturii in comunism: Lucian Blaga, Radu Gyr, Mircea Eliade, Corneliu Zelea Codreanu, Horia Sima, Vintila Horia.
20. Revolta anticomunista de la Brașov din anul 1987;
21. Revolta anticomunistă a minerilor din Motru, din octombrie 1981
22. Dizolvarea Bisericii Greco-Catolice in Romania comunista;
23. Indoctrinarea politica a tineretului: Soimii Patriei, Pionierii, Uniunea Tineretului Comunist.

| AnastasiaK a răspuns:

De ce nu alegi ceva ce îți place ție? Ai foarte multe variante, poti sa abordezi subiectul dpdv politic (o sa vezi ca nu a fost chiar comunism la noi), economic, social, arhitectural...sau, preferința mea personală, dpdv sportiv (dacă "sapi" destul de adânc, s-ar putea să ai surprize).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­propaganda care se facea prin intermediul filmelor

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Propaganda se face si acum..doar ca e occidentala si in plus au bagat si reclame.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dinaprilie):

­n-a spus nimeni ca nu se face

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Condamnarea la moarte a unui "inculpat" pe vremea full comunism vs condamnarea la moarte SI executarea unui comunist pe timpul democratiei - sotii Ceausescu. DE CE i/am impuscat - fara a divaga de la subiect - strict pe lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre egalitatea in drepturi de atunci si de acum in democratie.Compara-le in mai multe idei